Předvídat budoucnost někdy není zase až tak těžké. Nám se to před časem povedlo v tomhle článku, kde jsme psali, že se americká společnost Uber nejspíš jednou budu chtít prosadit i v zasilatelském byznysu. No, a je to tady. Uber již rozjel svou logistickou „sekci“. Pod označením Uber Cargo začal nabízet přepravu nejrůznějšího zboží. Po té, co se mu alespoň v některých zemích podařilo získat zajímavý byznys na úkor klasických taxíků, usiluje nyní o další část trhu v logistice.

Americká společnost spustila Uber Cargo nejprve v Hongkongu, kde už působí dvě podobné společnosti. (Obě spolenosti jsou již na trhu zavedené a expandují do dalších asijských zemí. Jedna z nich je Lalamove  a druhá GoGoVan. Pro rozhodování, kde Uber Cargo začne, hrálo důležitou roli právě to, že v Hongkongu je takový typ služby už známý a zároveň je tam prostor pro další růst.

Cílem Uberu, který se už v minulém roce postaral o velký rozruch v řadě zemí, kam vstoupil, je konkurovat (a později v ideálním případě pro Uber také nahradit) hlavně malým a středním přepravním společnostem.

Miliarda na expanzi v Asii

Uber Cargo funguje v zásadě stejně jako služba s taxíky, rozdíl spočívá jen v tom, že po objednání přes mobilní aplikaci přijede místo malého auta dodávka, do které si člověk může naložit svůj náklad. Na cestu se pak může buď připojit, nebo nechat jen odvézt samotný balík s řidičem vozu. Ceny za tuhle službu závisí nejen na vzdálenosti, kam se zásilka převáží, ale také na době přepravy – tedy včetně naložení a vyložení zásilky.

Společnost Uber počítá s tím, že po rozjezdu své nové služby v Hongkongu rozšíří Uber Cargo i do dalších měst v Asii. Na financování této expanze v asijských zemích chce firma podle informací v médiích  využít velkou část z 1,2 miliard dolarů, které získala nedávno na financování svých aktivit.

Další informace a zajímavosti o Uberu, Lalmove i GoGoVan najdete například tady nebo tady.