Mohlo by se zdát, že na obalech není nic převratného. Zajímá nás logicky hlavně to, co je v obalech skryté, co je uvnitř. Jenže ve skutečnosti jde o poměrně zajímavou „vědu“ a v téhle oblasti je celá řada věcí, které jsou velmi zajímavé. Navíc obaly, jejich materiál i tvar a zpracování, jsou poměrně zásadní součástí logistiky.

Nedávno jsme na tomto blogu psali například o tom, kde se vzaly přepravní kontejnery, bez kterých si dnešní život v globalizovaném světě neumíme asi už ani představit. A v tomto článku  jsme se pokusili zamyslet nad tím, proč by bylo výhodnější, kdyby byly melouny kulaté.

Tentokrát přinášíme z kategorie témat o obalech tip na volné odpoledne. Samotný název „Od věku sloužím člověku“ možná nedává úplně tušit, o co jde. O to víc ovšem stojí tahle výstava v Národním zemědělském muzeu (kdo má rád vlaky a letadla se může následně přesunout o pár metrů vedle do Národního technického muzea) o vývoji potravinářských obalů za vidění.

Člověk se logicky od pradávna snažil uchovat si potravu na co nejdelší dobu a zároveň uskladnit ji tak, aby ji případně mohl s sebou přenášet (a jsme u logistiky v historii). Jako první obaly tak sloužily třeba lastury nebo vydlabané tykve, později splétané proutí a sešívané kožešiny. Výstava ale neukazuje jen historii, spíš se  snaží otevřít oči a představit to, jak se tahle sféra lidské činnosti vyvíjela. A tak jsou k vidění i první plechové konzervy, staré skleněné pivní lahve, korky do lahví a nakonec i první plastové obaly, které jsou dnes lídry a hlavně v potravinářství jsou dominantním materiálem.

Jsou tu ale i poměrně minoritní záležitosti jako jsou obaly ve vesmíru – ukazuje se tu, jak složité jsou podmínky pro uchování potravin v kosmu a také to, jak vesmírný průmysl může udávat trend pro budoucnosti i na zemi. Ostatně logicky jde u obalů o to, jak maximalizovat jejich funkci a zároveň minimalizovat jejich objem, a tím ve výsledku ideálně snížit i náklady (jak na výrobu, tak posléze i přepravu finální výrobků).

Kromě samotných materiálů autoři interaktivní výstavy představují různé formy přepravy nejrůznějších typů výrobků a samozřejmě i recyklaci. Právě třídení a zpětné zpracování obalů je jedním z hlavních motivů celého tématu.

Víc informací o obalech a třídění najdete například tady na stránkách Eko-Kom ,  jež se na výstavě s NZM podílí. A na závěr je fajn si připomenout, že podle dosahovaných výsledků recyklace patří dlouhodobě český průmysl k nejzodpovědnějším v Evropě.

Více informací o třídění a využití odpadu najdete například tady.