Když se řekne logistika, vybaví se nám nejspíš pohyb. Organizovaný pohyb nejrůznějšího zboží od výrobců k zákazníkům podle propracovaných systémů tak, aby vše plynule běželo a nevznikaly zbytečné náklady. Optimalizace a efektivita jsou klíčová hesla. Jenže co když zkusíme jít s dokonalostí nejen o kousek dál, ale rovnou o celou úroveň?Potom se totiž můžeme bavit o „logistice bez pohybu“. Koncept, kde by zboží bylo k dispozici rovnou v místě, kde je potřeba, zbavili bychom se nejen zbytečných a nákladných zásob ale i samotné přepravy, je sice na první pohled bláznivý, ale zároveň nemusí být nedostižný.

Ač to na první poslech zní možná zvláštně, logistika bez pohybu by mohla představovat dosažení ideálního stavu v našem oboru. V zásadě jde přeci o sladění výroby s poptávkou, pokud by se výroba konala přímo v místě spotřeby, distribuce a skladování by už nemusely být potřeba.

Přenášet se budou data, ne věci

Zatímco dnes je většina úsilí soustředěna na sladění procesů v reálném čase, do budoucna by se mohly začít využívat ve velkém nové technologie. Na mysli máme hlavně 3D tisk. Tahle technologie totiž umožňuje vyrábět takřka cokoli kdekoli, tedy i velmi blízko koncovému zákazníkovi. Poměrně levná výroba prostřednictvím 3D tisku povede k tomu, že nebude potřeba objednávat nejrůznější předměty z klasických továren – díky tomu odpadne nejen potřeba jejich převozu, ale i skladování.

Firma nebo člověk si bude moct vytisknout, co dosud objednává (a živí tím logistiku). Vytisknout se dá dnes už téměř cokoli, technologie je vyzkoušená a prokázalo se, že funguje. Pro její masivní nástup bude potřeba, aby se snížily ceny 3D tiskáren a celková produkce touto technologií byla dostupnější. Druhý faktor pak bude ochrana dat – která budou obsahovat informace pro tisk jednotlivých výrobků. Jakmile k tomu ale dojde, měli bychom se připravit na nové definování logistiky a služeb, které budou nově firmy potřebovat.

Stačí si představit, že už nebude potřeba věci vyrábět kdesi v Asii, ale například odběratelské firmy si je budou moct tisknout přímo samy u vlastních závodů nebo lidé pro svou potřebu. Celý systém ekonomiky, jak jej známe nyní, tak získá zcela nový ráz.

Nástup 3D tisku byl také jedním z hlavních témat slavného veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas.

Už dnes trh s 3D tiskárnami rychle roste a tenhle trend bude pokračovat dál. Důležitější je si uvědomit, jaké to může mít dopady právě i na logistiku a začít zvažovat, jak fungovat ve světě, kde logistika už nebude nutně znamenat pohyb, ale naopak bude bez pohybu.

V jednom z dalších článků na našem blogu se budeme věnovat tématu 3D tisku v zahraničí a v Česku a podíváme se také, v jakých oborech půjde využít (nebo se již využívá) nejlépe.

Koho zajímá historie, může se mezitím podívat sem a přečíst si o tom, jak 3D tisk vznikl.