Známe to asi všichni. Nové věci přibývají, staré se hromadí, ale zbavit se jich nechceme. Vybavení na lyže, kolo i další sporty také zabere dost prostoru. Jenže i když by člověk následoval všechny poučky a tipy na efektivní skladování věcí, beztak jednou prostor dojde. A podobně to mají stále častěji i některé firmy, které kvůli snižování nákladů omezují velikost svých pronajímaných prostor.  Místo navíc ale i tak stejně jako jednotlivci potřebují. 

Právě na to sází kanadská společnost Less Mess Storage, která v Česku provozuje tři samoskladovací prostory a plánují do budoucna jejich počet zvýšit až na patnáct. Pronajímání skladovacíh prostor pro firmy i jednotlivce není v Česku sice úplně nový, Less Mess Storage se ale zdá ví, jak na to. Loni odkoupila aktivity (a právě ony tři sklady v Praze a dva v Polsku o celkové ploše 16700 metrů čtverečních) za 14 milionů eur od společnosti City Self Storage, která se tu s nabídkou volných skladovacích prostor snažila prosadit již několik let.

Češi budou nové sklady potřebovat

Kromě tří skladů v Praze koupila kanadská společnost také dva obdobné sklady ve Varšavě. “Od dubna do srpna vzrostla obsazenost všech našich skladů v České republice a v Polsku k 80 procentům, což je meziroční nárůst o čtyři procenta,” uvedl při dokončení převzetí společnosti generální ředitel LMS Guy Pinset. Firma pronajímá skladové boxy o velikosti až 30 metrů čvterečních, ty využívají nejčastěji firmy. Naopak jednotlivci a rodiny si můžou pronajmout úložný prostor klidně i jen o ploše jednoho metru čtverečního.

Ačkoli zatím Češi na tuhle službu (která je například v USA naprosto běžná a podle Slate.com skladují Američané nyní víc věcí, než kdykoli v minulosti. (V Evropě ji nejvíc využívají ve Velké Británii, Francii a Holandsku.) moc navyklí nejsou, šéfové LMS věří, že je to naučí a během deseti let tu otevřou další zhruba desítku samoskladovacích prostor. Jak uvedl spoluzakladatel firmy Pete Smith pro web iHned.cz, věří, že s tím, jak tu roste kupní síla a lidé kupují další a další věci, bude růst mezi lidmi poptávka po externích skladech.

Less Mess Storage ovšem není v tuzemsku jediná společnost, která nabízí pronájem i malých úložných prostor. Například na Moravě takovou službu nabízí Můj sklad a existují i další poskytovatelé. Velké ambice a plány na několikanásobné zvýšení kapacity ale má nyní právě Less Mess Storage.

Jak přesně její služby fungují, se můžete dočíst tady.

A zde najdete podrobné informace a statistiky o self-storage byznysu v Evropě.