Už je to rok, co největší internetový obchodník světa americký Amazon představil svůj ambiciozní program Prime Air. Jak jsme i my informovali tady na blogu, Amazon chce do čtyř let doručovat zásilky pomocí malých bezpilotních letounů neboli dronů.Zatím ale americké úřady takové plány brzdily a Amazon naopak hrozil, že odejde se svými investicemi do výzkumu dronů do zahraničí. Zdá se, že hrozba lehce zafungovala. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nedávno totiž oznámil, že Amazon může v USA začít testovat drony k doručování balíčků. Po měsících dohadů, o kterých jsme psali tady, získal nyní Amazon „experimentální osvědčení o letové způsobilosti“ – tenhle „papír“ mu právě umožňuje zahájit testovací lety.

FAA ovšem stanovuje celou řadu podmínek, například lety smí probíhat jen ve dne při dobrém počasí a drony nesmí letět výše než 120 metrů nad zemí. Kromě toho musí pilot (se skutečnou pilotní licencí) svůj dron mít stále na dohled. Amazon navíc musí vůči FAA vykazovat každý měsíc podrobnou zprávu, která popíše detailně provedené lety a případné komplikace.

S nadšením opatrně

Krom výjimky pro Amazon nyní odborníci v FAA připravují návrh pro povolení využití dronů. Například na stránkách Českého rozhlasu si můžete v krátkosti přečíst, s čím se v současné podobě pravidel (dokument čítá téměř 200 stran!) počítá. Jen pro ukázku zmíníme, že drony nesmí vážit víc než 25 kilogramů a jejich letová rychlost nesmí překročit 160 kilometrů v hodině.

Zmiňovaný Amazon vidí v dronech budoucnost e-commerce a extrémně rychlého doručování zboží. Dokonce dodržel svou výhrůžku vůči americkým úřadům a již zahájil jen pár metrů od amerických hranic na kanadském území testování dronů. V této reportáži Guardianu si můžete přečíst o tomhle utajeném místě více.

Právě Kanada by mohla ve výsledku ze zdrženlivého postoje Američanů (FAA) těžit. Podmínky pro zkoušení dronů tu jsou totiž mnohem vstřícnější a i další technologické společnosti tak zvažují investice do této oblasti v Kanadě.

Více o přístupu FAA k dronům píše například Fortune  nebo Forbes.