Také máte pocit, že technologické změny jsou čím dál rychlejší? Stačí se podívat na rozvoj 3D tisku a jeho využití v celé řadě průmyslových odvětví. Nedávno jsme tady psali o tom, jak může tato technologie proměnit logistiku a s trochou nadsázky (ale skutečně jen s trochou) ji vlastně i znehybnit. Možná se to zdá na první pohled také nepravděpodobné, ale 3D tisk může změnit i takový obor jako je stavebnictví. Na mysli přitom nemáme jen výrobu některých stavebních dílů, nebo drobných částí. Ve skutečnosti je totiž už dnes možné vytisknout si rovnou celý dům. Do světových médií s takovým počinem dostala čínská společnost Winsun, která již loni představila jednoduché jednopatrové domky, které vznikly technologií 3D tisku.

To ale inženýrům v této společnosti nestačilo a pokročili dál. Nedávno představili pětipatrový dům (nejvyšší dům na světě postavený touto technologií) a také rozlehlou vilu na ploše 1100metrů čtverečních. Celé tyto stavby přitom vznikly – patro po patře – právě na speciální 3D tiskárně. Například na stránkách specializovaného webu Archdaily se můžete podívat, jak tyto vily vypadají.

Rychlost i ekologie

Nyní sice v tomhle domě ještě nemůže nikdo bydlet (Winsun vilu vytvořil v rámci projektu pro stavební výstavu), ale přinejmenším ukazuje, že i celé velké stavby se možná budou sériově budovat za pár let na tiskárnách. Minimálně Winsun na tom dalším vývoji 3D staveb intenzivně pracuje. Rychlost takových „staveb“ je přitom neuvěřitelná, jak píše Businessinsider, Winsun oznámil, že během pouhého jednoho dne dokáže „vytisknout“ deset domů. A cena? Jeden dům vychází na pět tisíc dolarů.

3D tiskem se ale nestaví domy jen v Číně, naopak: vůbec první takovou stavbu zahájili loni v Amsterdamu. Tam skupina architektů ze studia DUS využila bio a recyklovatelné materiály a ukázala, že technologie 3D tisku může být mnohem ekologičtější, než klasické materiály.

„Stavební průmysl je jeden z nejvíce neefektivních a nejvíce znečišťujících. Při využití 3D tisku nevzniká žádný odpad, jsou eliminované dopravní náklady a vše je možné roztavit a zrecyklovat,“ uvedl pro The Guardian Hedwig Heismann, jeden z architektů DUS.

Další informace o výhodách této technologie pro stavebnictví najdete například tady.

A nakonec se tady podívejte, že 3D tisk se dá uplatnit – překvapivě – i v hudbě.