O cirkulární ekonomice a životě bez odpadů jsme psali poprvé nedávno tady. Mezitím se objevil jeden z ukázkových příkladů, který předvádí, jak může být i současná moderní společnost ekologická. Co je v jednu chvíli zcela jednoznačně odpad, může být za krátko potřebné palivo.V Bristolu začal na konci března jezdit takzvaný bio-bus, který jezdí na biomethan z odpadů zhruba 32 tisíc domácností. Ano, jde o odpad nejen z kuchyní, ale i toalet. Mezi prvními o tom informoval například web listu The Guardian. Speciálně upravený autobus jezdí v Bristolu trasu zhruba 30 kilometrů, na jednu plnou nádrž biometanu ovšem může ujet téměř 300 kilometrů. A jeho výhody jsou jednoznačné: na jedné straně nižší emise než je tomu v případě tradičních naftových autobusů a zároveň i efektivní využití odpadů z domácností.

„Dopravní prostředky poháněné plynem musí hrát důležitou roli ve zlepšování kvality ovzduší ve městech ve Velké Británii. Ale Bio-bus jde dál a je navíc poháněn místními lidmi, kteří v dané oblasti žijí. Dost možná i přímo těmi, kteří sami zrovna sedí v autobuse,“ cituje web Gizmag Mohammeda Saddiqa, generálního ředitele společnosti Geneco, která tyto autobusy vyrábí. Biometan z fekálií i odpadů z jídla je podle něj smysluplnou a dlouhodobě udržitelnou alternativou proti závislosti na klasických fosilních palivech.

První „Poo-Bus“ provozuje společnost First West of England, která chce zavést další takové autobusy, pokud se tenhle systém osvědčí. Díky tomu, že první model (obrázky na autobuse na první pohled dost jasně vysvětlují, jaký má pohon) bude denně jezdit centrem Bristolu, se má zvýšit i veřejná debata o životním prostředí a hledání alternativních zdrojů energie.

Zde najdete podrobnosti od výrobce Bio-busu společnosti Geneco, které vydala při zahájení testovacích jízd loni na podzim.

Hledat ekologická a udržitelná řešení se snaží i v dalších místech Velké Británie. V tomto článku se dočtete, jak vzniká speciální eko-město.

Tady můžete shlédnout video, které Bio-bus od Geneca představuje.