Ničivé zemětřesení v Nepálu ukázalo, jakou neuvěřitelnou sílu má příroda. Zemřely tisíce lidí, další desítky tisíc zranění, miliony bez domovů a jídla, infrastruktura je dramaticky zničená. Nyní nastala chvíle, aby ukázali i lidé, jakou sílu mohou mít společně oni. Nejde tu ale zdaleka jen o to, vybrat na pomoc lidem v Nepálu co nejvíc peněz. Zajistit pomoc tam, kde je skutečně akutně potřeba, je i velkým úkolem pro logistiku.Před nedávnem jsme tady na blogu psali o logistice v krizových oblastech. Nyní je to smutná realita v Nepálu – pomoc je na cestě. Jenže doručit ji tam, kde je ale skutečně nejvíc potřeba a zjistit, aby i záchranné a pomocné práce proběhly co nejefektivněji, není snadné.

„Po logistické stránce je tato katastrofa pravděpodobně vůbec nejtěžší situace pro pomoc, jakou jsem kdy realizoval. Je to dané geografií, horským terénem a špatnými silnicemi,“ cituje list Wall Street Journal Alexe Marianelliho, manažera logistiky pro Asii z World Food Program OSN, který má nyní na starosti doporučení léků, jídla a dalšího vybavení do zničeného Nepálu. Část zásob měla OSN pro podobný případ připravený přímo v Kathmandu, protože riziko zemětřesení je v této oblasti vysoké. „Nezvládli bychom pomoc tak rychle, kdybychom nebyli takto připravení,“ dodal Marianelli.

Samozřejmě je ale potřeba doručit další obrovské množství pomoci a to je velmi obtížné, protože jediné letiště v zemi, které může přijímat velká letadla, je právě v Kathmandu. Jeho ranvej ale zničilo zemětřesení a už tak nízká kapacita letiště je nyní ještě nižší. Hlavně v prvních dnech po katastrofě proto bylo toto letiště extrémně přetížené a nemohlo přijímat další letadla se záchranou. Zničené cesty zase brzdí dopravu pomoci po silnicích. Pomoc se do země a zejména pak do odlehlých vesnic dostává pomalu.

Podle WFP OSN bude v příštích třech měsících v Nepálu potřeba 50 tisíc tun potravinové pomoci, přitom na letišti v Kathmandů smějí přistávat letadla nejvýše o hmotnosti 190 tun (včetně vlastní váhy). Logistický cluster OSN proto začal pracovat na přípravě další fáze a zlepšení toku zboží do odlehlých míst země. Na severu Indie tak bude pomocné menší letiště, odkud se budou doručovat zásoby do dalších regionů, zároveň je zapotřebí podpořit opravy cest.

Pomoc nepřichází ovšem jen od neziskových a humanitárních mezinárodních organizací, států nebo OSN. Také velké logistické společnosti se připojili k záchraně. Například Deutsche Post-DHL vyslala do Nepálu svůj speciální tým Disaster Response Team, který má přímo v místě zajistiti, aby se léky, lidé i potraviny dostaly co nejrychleji na ta nejpotřebnější místa a nedocházelo k chaosu v distribuci. Na pomoci se podílí například i UPS, která skrze svou nadaci poskytla Nepálu půl milionu dolarů. (Více informací najdete zde.)

Lidé z celého světa sice Nepálu hned v prvních dnech poslali velké částky peněz, zapotřebí je ale podle OSN  přes deset miliard korun pro zajištění základních potřeb lidí v této himalájské zemi.

Pokud chcete také pomoci, můžete to udělat například prostřednictvím WFP OSN tady nebo třeba přes českou organizaci Člověk v tísni.