Čína dosud nebyla známá jako země, která by se zajímala o životní prostředí. To si v téhle zemi ostatně každý návštěvník může hned všimnout: nekonečný smog i znečištěná voda jasně ukazují, že priority tamní vlády se soustředily hlavně na ekonomický růst. Situace je ale už tak vyhrocená, že se tenhle přístup začíná měnit.Investice v zemi začínají směřovat do obnovitelných zdrojů energie či méně škodlivých paliv a jejich využití například v městské dopravě. Zajímavou ukázkou těchto investic je světově první tramvaj, poháněná vodíkem. S vynálezem přišla po dvou letech práce společnost Sifang, která tak podle specializovaného webu Interesting Engineering  jako první na světě dokázala aplikovat technologii pohonu na vodík v tramvaji (pokusy s auty již proběhly dříve). Na jedno doplnění paliva může tramvaj urazit vzdálenost sto kilometrů s rychlostí až 70 km/h.

 Růst versus ekologie

Nejde ale zdaleka jen o investice do slibných projektů pro budoucnost. Čínská vláda si uvědomila, že znečištění je již tak velké, že musí skutečně aktivně zakročit. Na začátku května proto zveřejnila 35bodový plán, jak do pěti let dosáhnout výrazných zlepšení v životním prostředí. Píše o něm například The Time . Jednak se o tomto problému má veřejně otevřeně hovořit, při plánování ekonomického vývoje pak nemá jít již jen o samotné hospodářské výsledky jako dosud, ale v potaz se prý začne brát i dopad na životní prostředí.

Do pěti let tak chce Čína snížit emise oxidu uhličitého o 40 až 45 procent proti stavu v roce 2005. Zároveň se má o 15 procent zvýšit využití nefosilních paliv. Další cíle se týkají například  péče o lesy, ochrany zdrojů v oceánu a především zlepšení kvality a čistoty vody. Ta je totiž jedním ze zásadních problémů země: jak uvádí čínský web Xinhuanet , loni byla kvalita 60 procent podzemní vody v Číně klasifikována jako špatná nebo velmi špatná.

Zatímco ještě před pár lety čínská vláda odmítala kritiku a tvrdila, že ve městech je mlha a ne smog,  nyní již komunikuje mnohem otevřeněji. Jak se vyvíjí a vypadá aktuálně situace znečištění ovzduší v jednotlivých městech a regionech Číny tak například ukazuje tato mapa.

V zemi vznikají i zajímavé projekty, které by mohly být inspirací také i pro západní Evropu. Takovou ukázkou je nová velká čínská zeď, jak píše například web radia Wave . Na rozdíl od té slavné skutečně kamenné zdi jde ale tentokrát o zeď ze stromů. Nejde jen o nějakou alej, ale o skutečně impozantní projekt: délka stromořadí dosáhne 4500 kilometrů a cílem je, aby zalesnění pomohlo zastavit rozšiřování pouště Gobi.

Více informací o znečištění v Číně a opatřeních, která mají dramatickou situaci zlepšit, najdete například tady.

V tomto videu se můžete podívat na novou tramvaj poháněná vodíkem a získat o ní další informace: