Jestli nevíte, co podniknout s některým z příštích víkendů, můžete tohle brát jako tip na výlet. V Miláně začala před pár týdny světová výstava Expo 2015. Nezvolila cestu rekordů a nejde tedy o monumentálnější přehlídku než v minulých letech, ale možná právě o to je zajímavější její hlavní téma. Tentokrát jde totiž o jídlo, výživu a světový stav potravin.Slogan Expa je jednoduchý: Feeding the Planet, Energy for Life. Stěžejní otázka, které se věnuje 145 vystavující zemí ve svých pavilonech, zní: „Jak se může podařit zajistit potraviny pro rychle rostoucí počet lidí na zemi, aniž bychom ohrozili rovnováhu na naší planetě?“

Při pohledu na jednotlivé pavilony se může návštěvníkovi zdát, že je na světě obrovský přebytek potravin. Třetina veškerých potravin se nespotřebuje, ale je vyhozená nebo zkažená. Vystavovatelé se snaží upozornit na neuvěřitelné množství plýtvání s potravinami a věnují se z různých pohledů udržitelnému rozvoji nebo inovativním přístupům k produkci a i samotné budoucnosti potravin.

Na letošním Expo se tak točí všechno okolo výživy, jak ale píše například web ARD, jen Vatikán v této souvislosti upozorňuje i na druhou stranu – tedy na hladovějící a podvyživené lidi. „Expo je jedinečná příležitost, jak globalizovat solidaritu,“ řekl při zahájení světové výstavy papež František s tím, že Vatikán chce tuto příležitost naplno využít.

Naopak nadnárodní koncerny jako je třeba Nestlé, McDonalds nebo Coca-Cola jakožto jedni z významných sponzorů tu jsou vidět téměř všude. To vzbudilo u řady lidí kritiku, protože jedním z témat je otázka nadváhy (a podvýživy) a účast těchto firem taky vidí jako spornou.

Český ekologický pavilon

Za pozornost ovšem stojí i český pavilon, který připomíná – jak upozorňuje web Expa čistý meziválečný funktionalistický styl. Kritici možná namítnout, že jednoduchá a bílá stavba nepřipoutá oči kolemjdoucích tak jako extravagantní pavilony například Malajsie, ve skutečnosti tu ale nejde jen o architektonickou čistotu. Souvisejícím tématem výstavy je totiž ochrana životního prostředí a to český pavilon plně ctí. “Všechny ty krásné domy kolem stojí na desce z betonu a je do značné míry vidět, že se po skončení výstavy rozmetají. Náš má nulovou ekologickou stopu, v zásadě stojí na hlíně, na podzim se rozebere a bude někde fungovat dál,” říká komisař pro EXPO 2015 Jiří F. Potužník s tím, že je neuvěřitelné, že se taková stavba podařila jen za 200 milionů korun. A vtipná zajímavost je, že naproti českému pavilonu stojí irský a oba jsou propojeny jakousi „pivní branou“ – na jedné straně se čepuje Pilsner Urquell, na druhé pak Guinness.

Výstava, na které se očekává na 20 milionů návštěvníků, bude v severoitalském Miláně otevřena do konce října.

Další informace o letošním Expu najdete například na stránkách The Guardian zde.