Někdy se věci hýbou víc, než si myslíme. A ano, to platí i pro Česko. Když jsme tady nedávno psali o cirkulární ekonomice, která spočívá v tom, že z odpadů jsou suroviny, ještě jsme netušili, že i u nás je velká skupina lidí, kteří tohle téma intenzivně prosazují. Jejich název sice není nejjednodušší, ale vizi mají jasnou. Platforma „Energy Management Performance Related Energy Savings Scheme“, tedy zkráceně EMPRESS. Věří, že se v Česku i jinde zbytečně moc plýtvá (to vidíme v Logiu podobně). A že se to dá změnit (i tomu věříme).To, co dnes považujeme za odpad, je podle EMPRESS ve skutečnosti  nový zdroj, který se dá dál využít. Současně to znamená, že je v něm ukrytý i nový hospodářský potenciál. Platforma, která funguje už od roku 2007, loni stála u vzniku Vize 2024, jež žádá udržitelnou výrobu i spotřebu. V polovině letošního května pak vedení platformy uspořádalo v Praze velkou konferenci, na které se sešli zástupci státní správy, vysokých škol i firem a dalších institucí a jednali o tom, jak posunout Česko blíž k oné cirkulární ekonomice.

Nový obří zdroj

Konkrétním příkladem, jak se dají původně z odpadů vytvořit nové suroviny a zdroje, uvedli například zástupci Lega. „V současné době se nám v rámci celé skupiny daří recyklovat již 91 procent odpadů,“ řekla Monika Ruprichová z LEGO Production. Do pěti let pak firma chce recyklovat sto procent všech odpadů.

A že jde o skutečně velké téma, dokládají některá čísla (jež prezentovala EMPRESS) : tak například zatímco se z Evropské unie vyveze na 126 tun biomasy (rok 2013), naopak dovoz biomasy dosahuje 193 milionů tun. Když se podíváme jen na elektroodpad, tak toho se ročně na světě vyprodukuje na 42 milionů tun. Z toho se ovšem recykluje jen malá část – pouze přes šest milionů tun.

Ačkoli skládkování je v Česku oproti dřívějším letům na ústupu, stále zde končí téměř deset milion tun na skládkách bez jakéhokoli užitku. Víc než polovinu veškerého odpadu posílají Češi stále na skládky. A teď to nejzajímavější: jen v Česku je neuvěřitelných 5,5 miliardy korun v plastových odpadech.

Podobně jako jsme zmiňovali v nedávném článku o cirkulární ekonomice, nejde tu jen o „zelený přístup k životu“. V odpadech je uložené neuvěřitelné množství zdrojů, které se zatím využívají jen z malé části. Například v současnosti je v EU v oblasti recyklování na půl milionu pracovních míst, potenciál – pokud se posuneme dál – představuje až milion nových pracovních míst.

V naší přehledné infografice se můžete podívat na to, kolik mají firmy uloženo peněz ve zbytečných zásobách.

Tady se dočtete, kolik jídla se na světě vyhodí a jak s ním plýtváme.

Platforma Empress pak na téhle stránce píše o tom, jak produkujeme odpad už při samotném nakupování a jak se tomu vyhnout.

Aktuální inspiraci pak nabízí příklad z Francie, o němž píše například The Guardian. Tam zákonodárci velkým supermarketům zakázali vyhazovat jídlo, místo toho je musí věnovat charitě.