Také máte dojem, že všude okolo se děje tolik zajímavých a inspirativních věcí, že člověk ani nemá šanci zvládat všechno sledovat? Vidíme to podobně. Proto jsme se rozhodli, že jednou za čas vám tady nabídneme přehled několika zajímavých zpráv, které by třeba nevyšly na samostatný článek, ale byla by škoda, aby zůstaly bez povšimnutí. Takže, co nás zaujalo v posledních týdnech?1. Jednak to je opuštěná dálnice v Jižní Koreji. Cože je na tom zajímavého? Tamní politici se totiž rozhodli, že silnici v Soulu, která už nemá sloužit autům a dopravě obecně přestaví na netradiční park. Jak se píše například na stránkách radia Wave, téměř kilometr dlouhý park vyhrál před konkurenčními návrhy jako byla třeba železniční trať. „Park bude také obsahovat knihovnu, kde budou podle abecedy seřazeny jednotlivé rostlinné druhy, které se zde budou nacházet,“ píše radio Wave.

2. Za pozornost stojí také neuvěřitelné větrné elektrárny, které ty všeobeně známé s obřími vrtulemi nepřipomínají téměř vůbec. Jak píše web Quartz, nové větrné turbíny, s nimiž přišel španělský start-up zaměřený na energetiku Vortex Bladeless, vypadají jen jako jednoduché stožáry či holé sloupy. A jejich princip fungování se dá připodobnit kytaře – ve sloupech jsou obrovské „struny“, jež se větrem rozkmitají a tím vzniká využitelná energie. Výhoda oproti klasickým větrným „mlýnům“ spočívá hlavně v tom, že náklady na výrobu těchto nových mají být zhruba o polovinu nižší.

3. Když jsme u obnovitelných zdrojů energie, neměli bychom si nechat ujít další zajímavý nápad na získávání energie z vln. Na tohle téma sice již existuje několik návrhů, jak využít obrovské síly moří a oceánů, ovšem jak nedávno psal web Interesting Engineering nový projekt australských odborníků přichází s tím, že by speciální „podmořské čluny“ vytvářely nejen elektřinu, ale zároveň i pitnou vodu.

4. Před nějakým časem jsme tady psali o první cyklostezce vytvořené ze solárních panelů na světě. Po prvních měsících provozu se ukázalo, že inovativní řešení funguje lépe, než se čekalo. „Půl roku od začátku provozu vyrobila 3000 kilowatthodin, což vystačí na roční provoz jedné průměrné domácnosti,“ píše cz. Díky dobrým výsledkům chtějí nyní solární cyklostezku u Amsterodamu prodloužit.

5. Zajímavé věci a řešení se samozřejmě objevují i v Česku. Jako příklad můžeme uvést třeba nemocniční lékárnu v Hradci Králové, kde léky ve skladu vyhledává robot a samotný lékárník díky tomu má víc času, aby se věnoval svým pacientům. Jak píše iDnes.cz, jedná se o prvního robota, který se u nás v lékárně využívá. Tady se můžete dočíst další informace a podívat na video, jak to v Hradci v lékárně U Modrého robota funguje.