Miliardář Richard Branson patří mezi ty, které se vyplatí sledovat. Nejen proto, že je úspěšný a extravagantní byznysmen, ale hlavně proto, že je stále velmi inspirativní. Ať už jde například o jeho projekt Fishing for Innovation, nebo jeho plán soukromých cest do vesmíru. Za pozornost stojí Bransonovy názory na svět, které průběžně zveřejňuje na stránkách své společnosti Virgin Group. Nás, které zajímá efektivní hospodaření a omezování plýtvání, pak zaujme jeho teze, že „čas jsou nové peníze“. Branson se před nedávnem rozhodl, že svým zaměstnancům nabídne neomezenou dobu pro dovolenou. Záleží na zaměstnancích, kolik času stráví s prací a kolik dnů si budou užívat dovolené. Že je to šílené a nemůže to fungovat? Zřejmě může.Branson je přesvědčený, že v dnešní době fungujeme trochu jinak než třeba ještě před 20 lety. A právě čas je to, o co nám jde nejvíc. „Budete vydělávat více, pokud svým zaměstnancům vrátíte jejich čas,“ vysvětluje například tenhle článek. Odměna v podobě volného času je v dnešní době pro lidi natolik motivační, že pak pracují lépe a celkově efektivněji.

Jak být všichni šťastní

„Moje filozofie zní: dejte své zaměstnance na první místo, zákazníky na druhé a investory na třetí. A nakonec budou všichni šťastní,“ vysvětluje v tomhle videu Branson, co činí některé společnosti vyjímečnými.

Nejde tu jen o Bransona a jeho firmy. Podobnou taktiku již delší dobu využívají některé další – zejména technologické – společnosti, jako je například NetFlix (podle tohoto článku na Business Insider nabízí neomezenou dovolenou jedno procento firem v USA). A z dosavadní praxe zjistily, že výměnou za to, že svým zaměstnancům vrátí kontrolu nad jejich časem, získají větší efektivitu. Jednoduše řečeno, tradiční průmyslová doba je za námi. Nový svět funguje jinak a tomu je potřeba uzpůsobit i systém odměn a pracovních vztahů.

tomhle článku se dozvíte pět důvodů, proč by letošní rok měl být rokem neomezené dovolené.

Tady se dočtete, jak se tento systém osvědčil ve společnosti NetFlix, a zde pak najdete anylýzu, jestli to není jen módní výstřelek a zda to může skutečně fungovat.