O elektroautech se mluví hodně. Vlastně v porovnání s tím, jak málo se prodávají, se o nich mluví až moc. Že to nedává smysl? Proč mluvit pořád o něčem, co stále nepřináší takový úspěch, jak si výrobci i některé vlády slibují? Nejspíš proto, že právě v elektroautech skutečně bude budoucnost dopravy. Jen je potřeba ještě vychytat nějaké ty mouchy.Největší z problémů, jež brání masovému nástupu aut poháněných na elektřinu, je v bateriích. Jejich výdrž na jedno nabití je stále nízká a auta tak nedokážou ani trochu konkurovat těm na klasická paliva. Navíc právě baterie bývají nejdražší součástí elektroaut a vedou k tomu, že elektroauta nejsou na trhu konkurenceschopná. Aktuální výzva pro vědce a vývojáře v automobilovém průmyslu tak je jasná: zdokonalit baterie tak, aby vydržely déle a byly zároveň levnější.

Bezpochyby lídrem je v tom americká Tesla Motors miliardáře Elona Muska, který je známý nejen jako vizionář, ale i jako jeden z největších zastánců elektromobility. Tesla investuje do výroby baterií miliony dolarů a nedávno představila svůj projekt lithiových baterií pro domácnosti. Změní s nimi trh energetiky? Ptá se The Nature.

 Baterka do každé rodiny

Musk a jeho Tesla ale nejsou sami, kdo chce – ve sportovním slangu – jít štěstí naproti. Také německá automobilka Daimler se chce prosadit v oblasti elektromobility. A nejen to – nyní začíná prodávat speciální elektrobaterie i pro domácnosti. Daimler věří, že dokáže – podobně jako Tesla – vytvořit a nabídnou baterie k masovému využití. Píše o tom například Die Welt. Baterie, které od léta nabídne jak jedotlivcům tak i podnikům (kdekoli na světě), jsou stejné jako ty, které využívá ve svých elektroautech a jež vyrábí se svou dceřinnou společností Accumotive.

Kolik budou baterie pro domácnosti s kapacitou přes 500 kilowatt hodin stát, zatím Daimler nezveřejnil. „Budeme konkurenceschopní vůči Tesle,“ uvedl k tomu Harald Kroeger, který má na starosti vývoj e-aut Mercedes-Benz. Přitom obdobné baterie pod názvem Powerwall Tesla bude od léta prodávat za 3000 dolarů. Využít se mají například v domech, které mají solární panely a hodí jim zásobovač, ve kterém by sluneční energii mohli uchovat.

Tady se můžete podívat na 11 nejdůležitějších faktů o bateriích pro domácnosti Elona Muska.

A v tomhle článku se pak dočtete další informace o tom, jak Daimler vyzývá Teslu na souboj.

A jestli nevěříte, že elektroauta skutečně znamenají budoucnost, pak se podívejte sem, kde se dočtete, jak museli v Norsku (kde je dnes na 50 tisíc e-aut) zastavit pobídky na jejich podporu.