Existují firmy, jejichž vedení si řeklo: Nepostavíme jen ten nejlevnější sklad, tak aby byl dobře funkční a splnil to, co má. Vytvoříme místo, které má přidanou hodnotu. Nebude to nudná krabice, zapadne hezky do okolí a bude prostě… krásné! Podívejte se na některé z nich.Tento sklad stojí v Dánsku. Hlavní část fasády tvoří – jak jinak – dřevo. Průčelí jsou prosklená, s pohledem do otevřené krajiny. Sklad si ateliérem C.F. Møller Architects nechala navrhnout oděvní firma Bestseller. Právě v Dánsku stojí logistické centrum, které zásobuje celou Evropu. Záměr vedení firmy byl jasný: vytvořme stavby, které jdou za hranici běžných standardů. Chceme stavby, které budou respektovat okolí a přinesou i něco více než jen prostor.

FotoSklad1Perfektně zvládnutou logistiku potřebují mezinárodní humanitární organizace. Takto vypadá logistické centrum budovy Mezinárodního výboru Červeného kříže ve švýcarské Ženevě. Tvar budovy a materiál fasády připomíná bílé plátno, symbolicky upomínající na stany a nákladní automobily, které Červený kříž používá k přepravě léků a zásob do sužovaných oblastí. FotoSklad2Na dálnici uprostřed polí u Frankfurtu stojí Logistics Centre Partyrent. Jednoduchost a krásné detaily v černé barvě zvenčí a v bílé zevnitř. Komplex zahrnuje sklad, zasedací místnosti i kanceláře. Autorem je architektonické studio Jarosch Architektur.
Fotosklad3V německé obci Weil am Rhein se nachází designové muzeum firmy Vitra, která tu vytváří architektonický park. Najdete tu odvážné budovy od nejprogresivnějších světových architektů jako Frank Gehry nebo Zaha Hadid. Slavná designová a nábytkářská firma tu má i skladovací prostory. Tuto budovu navrhlo japonské studio Sanaa.
Fotosklad4A jak by mohly sklady vypadat v budoucnosti? Možná takto. Energeticky tzv. pasivní dům, přeprava dronem či vznášedly a prostory zabudované v zemi. Architektonický ateliér O25 byl s jedním z oceněných na soutěži Prologis’ 2030 Design competition, která si dala za cíl ukázat možné scénáře vývoje, jak by mohla vypadat logistika budoucnosti.Fotosklad5