Laikovi by se mohlo zdát, že červnová Logio snídaně byla trochu ze světa sci-fi. Hlavním tématem bylo využití 3D tisku a otázka, zda aditivní výroba nahradí tradiční výrobní mechanismy. Ačkoli zrovna o 3D tisku se v poslední době mluví a píše stále častěji (my jsme se mu věnovali například v tomhle článku o „logistice bez pohybu“ a pak také tady ), prezentace na naší snídani ukázaly, jak daleko už je vývoj i v České republice.Fascinující bylo hned první vystoupení generálního ředitele společnosti IQ Structures Tomáše Těthala. Tenhle vášnivý včelař a autor nebo spoluautor více než desítky patentů ukázal, že se dá tisknout i v nanorozměrech a nastínil obrovskou paletu možností nano- a mikroarchitektury. „Otázka strukturace materiálu je velice důležitá,“ upozornil Tomáš Těthal s tím, že společnost IQ Structures není vědecký ústav. „Zabýváme se tím, jak ty struktury množit a kde je prodat,“ dodal.

Firma v Česku vyvinula vlastní speciální 3D nanotiskárnu (čímž patří mezi první na světě), která otevírá obrovskou paletu možného využití. Velké možnosti jsou například v oblasti optiky, kdy nová technologie může nahradit klasickou optiku, ale třeba i optiku pro LED osvětlení a novým čočkám se dají přidat různé dodatečné vlastnosti. „To otevírá nové možnosti například pro designéry aut, navíc taková výroba je mnohem levnější, než je tomu v případě klasické optiky,“ řekl Tomáš Těthal.

Podobně se můžou nové nano struktury využívat v různých cenných papírech, penězích, pasech, kolcích a podobně, kdy se, zjednodušeně řečeno, do papíru přisypou mikrostruktury. Využít se však tato technologie dá i v oblasti zdravotnictví a tkáňových náhrad. Další velkou oblast pak představují nové čipy a senzory, „tištěná elektronika“. „Tato technologie by mohla zlevnit RFID čipy až stonásobně, takže by se nakonec mohly využívat podobně jako čárové kódy,“ dodal velmi zajímavý moment pro oblast logistiky tento vědec a byznysmen v jedné osobě. Zatím se sice jedná hlavně o vývoj v nanooblasti, Těthal ale věří, že se brzy přesune do průmyslového využití.

Už dnes sériová 3D tisk-výroba

Dalším zajímavým hostem byl jednatel společnosti MCAE Systems Daniel Adam, který ukázal, že 3D tisk v průmyslu není hudbou budoucnosti, ale aktuální téma. Navíc MCAE není žádným nováčkem, který by se tohohle tématu chytil až v poslední době. Firma se 3D technologiemi a jejich využitím ve výrobním průmyslu zabává už 20 let a spolupracuje s celou řadou společností, mezi nimiž je například i Škoda Auto. „3D výroba už probíhá i sériově a zejména pro malé firmy to je zajímavá možnost. Aby nemusely na začátku produkce nějakého nového výrobku investovat statisíce do nových forem, mohou využít právě 3D tisku,“ vysvětlil Daniel Adam. Navíc 3D tisk je důležitý a bude ještě víc například v případě, že skončí sériová výroba některých dílů, ale ty budou i po pár letech potřebné jako náhradní (třeba v případě aut). „Není potřeba je skladovat, pokud máme data, tak se ten díl dá jednoduše vytisknout,“ dal příklad původně letecký inženýr Daniel Adam.

Během snídaně jsme se dostali ale i k praktické ukázce fungování 3D tiskárny – z dílny Průša Research. Jak taková „domácí“ 3D tiskárna funguje, jaká jsou úskalí jejího provozu a na co si dát pozor při práci s různými materiály, vysvětlil František Pajíšek ze zmíněné české firmy. „Naše 3D tiskárny se tisknou na 3D tiskárnách,“ vysvětlil.

A Logio? „Také vstupujeme na pole 3D tisku. Začali jsme s přívěsky na klíče,“ dodal s úsměvem Tomáš Hladík, senior konzultant Logia.

Další snídani pro zájemce o logistiku pořádáme zase za měsíc. Informace o jejím tématu najdete opět tady na blogu.

Na tomto místí pak najdete poznámky z dubnové Logio snídaně. A tady jsou postřehy z některých minulých setkání.