Je léto a asi všichni máme čas a klid trochu přemýšlet o tom, co děláme, kde jsme a kam míříme. K tomu se vždycky hodí nějaká ta inspirace. A tak zatímco v tomhle článku jsme přinesli několik hlavně technických zajímavostí ze světa, tentokrát se podíváme na to, co dělají a co studovali nejúspěšnější podnikatelé světa.

Na začátek asi jedno zklamání: samozřejmě že neexistuje žádný univerzální recept, který by zaručil úspěch v byznyse. Ale možná o to víc je zajímavé zjistit, jaké cesty dovedly na špici ty nejlepší. Všichni asi známe příběhy lidí jako Bil Gates nebo Steve Jobs, kteří se univerzitám vyhýbali, ovšem i tak se z nich stali nejúspěšnější podnikatelé 20. století. „To, co jsme ale možná považovali za zvláštní raritu, se ukazuje nebýt až tak výjimečným,“ píše se na blogu společnosti Virgin, která patří dalšímu obdivovanému podnikateli – Richardu Bransonovi.

Byznys je umění

Při pohledu na stovku nejbohatších lidí světa podle žebříčku časopisu Forbes se totiž ukazuje, že zhruba třetina z nich nemá žádné (akademické) vzdělání. Ze statistiky také vyplynulo, že druhou největší skupinu se zhruba pětinovým podílem tvoří ti, kteří studovali strojírenství nebo podobné technické obory. A teď jedno velké překvapení: devět procent lidí ze stovky těch nejmajetnějších na světě studovalo umělecké obory. To znamená větší podíl než těch, kteří studovali například ekonomii, finance, matematiku nebo právo.

Vyšlo najevo také to, že lidé v žebříčku Forbesu bez akademického vzdělání mají v průměru majetek okolo 30 miliard dolarů. Téměř pětina se do první stovky dostala tím, že podniká v oblasti technologií. Jen o něco málo pozadu pak je tak klasický obor jako obchod – díky podnikání v tomto odvětví se do první stovky dostalo 15 procent lidí. Jedno úspěšné lidi nicméně spojuje: „Pravděpodobně to, co mají všichni tito podnikatelé společné, je vášeň pro jimi zvolenou disciplínu,“ píše se na Bransonově webu.

Nejbohatší lidé ovšem nemusejí být zdaleka vždy i aktivními řediteli svých firem. Proto se můžete podívat na tenhle článek, kde najdete přehled nejúspěšnějších CEO světa.

A jestli se chcete naopak podívat, jak to raději nedělat, tak tady najdete žebříček těch nejhorších CEO za minulý rok. Samozřejmě mezi nimi nechybí dnes už bývalý šéf Teska Philip Clarke, kdo jsou ale ti další?

Koneckonců na úspěch a na to, jak se nám daří, má obrovský vliv i něco úplně jiného než školy. Jak se tvrdí v tomhle článku Fast Company , za naší kreativitou, úspěchem a radostí stojí především naši přátelé.