Už nikoho nezarážejí. Obrovské fotovoltaické elektrárny rozhléhající se tam, kde dřív byla pole, jsou už běžnou součástí naší krajiny. To, že celý svět řeší, jak zajistit z dlouhodobého hlediska potravinovou bezpečnost, jako by nikoho nezajímalo. Teze, že když chceme zelenou energii, musíme jí něco obětovat, nemusí zrovna v tomhle případě tak úplně platit.Nikdo přitom nemluví o konci fotovoltaických elektráren. Spíš jde jen o to, kde stojí. Nebo lépe řečeno plují. Ano. Nový trend je jasný: fotovoltaika se přesouvá z polí a střech na vodní plochy. A zdaleka se nejedná o první experimenty a testování. Japonská společnost Kyocera a Century Tokyo nedávno uvedla do provozu největší plovoucí fotovoltaickou elektrárnu na světě a zároveň tak spustila svou již třetí elektrárnu tohoto typu.

Výkon nové elektrárny sestavené z více než devíti tisíc solárních panelů, která na délku měří 333 metrů a 77 metrů na šířku, odpovídá 2,3MW a dokáže tak zásobovat elektřinou na 820 domácností. Výhoda umístění fotovoltaických elektráren na vodu je prostá – dokáží tak totiž vyrobit víc elektřiny než je tomu v případě umístění například na střeše. To je dané tím, že voda solární články neustále chladí a ty tak dokáží podávat o 11 (a více) procent vyšší výkon, píše se například na tomto Solarní novinky.

Japonsko je sice známé jako průkopník nových technologií, není ale první, kdo přišel s tímto nápadem. Solární elekrárny umístěné na vodní plochu se již využívají například v Indii nebo i v USA.

Více informací o největší plovoucí fotovoltaické elektrárně najdete například v tomto článku nebo na stránkách společnosti Kyocera zde.

A tady se můžete podívat na video, které ukazuje tuto plovoucí elektrárnu.

Další zajímavé informace o tom, jak fungují solární elekrárny na vodě a jaké další projekty takto fungují, najdete tady.

V tomhle článku u nás na blogu se pak dočtete o tom, jak se dva Švýcaři rozhodli obletět svět – právě jen s využitím solární energie.

Koho zajímá, co dalšího vymýšlejí inženýři v Japonsku, může se mrknout na tuhle zprávu o digitalizovaném zemědělství.