Někdy se zdá, že nic pořádně nefunguje, jak by mělo. Ve skutečnosti nám ale možná jen chybí dobré zprávy. Tak tady jedna inspirativní je: podíváme se, jaké země na světě vykonávají nejvíc dobra.Protože i pro samotné podnikání a úspěch v byznyse je potřeba mít klid a pohodu na svou práci. Žádné zbytečné starosti a pak jde všechno lépe. Totéž ale vlastně platí i pro zaměstnance. Tak které země na světě nabízí v tonhle ohledu nejlepší prostředí?

Kdo by čekal lídry řady jiných žebříčků a srovnání jako jsou USA nebo třeba Japonsko, ten se dost mýlí. Ale popořádku: za takzvaným The Good Country Index stojí jeden zajímavý chlapík Simon Anholt. „Jediná přetrvávající velmoc je mezinárodní veřejné mínění,“ tvrdí tenhle poradce, mezi jehož zákazníky patří desítky zemí a měst svět, jimž pomáhá se zvýšením produktivity a zlepšením jejich vnímání u veřejnosti. To se podle Anholta může změnit jedině tehdy, pokud vlády skutečně změní své chování a hodnoty a budou se snažit pomáhat i ostatním. Anholt na základě svých zkušeností a především nejrůznějších víc než tří desítek mezinárodních statistik sestavil žebříček zemí, který ukazuje, kolik toho jednotlivé státy dělají pro ostatní země a jak přispívají k obecnému prospěchu na planetě.

Na první příčku tohoto Indexu dobra se možná překvapivě dostalo Irsko, které následuje Finsko a Švýcarsko. Ostatně s výjimkou Nového Zélandu jsou v první desítce jen západoevropské země. Naopak žebříček na jeho konci uzavírají Irák, Vietnam a Libye. Například zmíněné USA se drží až na 21. místě, těsně za Itálií. Z východní Evropy stojí za zmínku například Bulharsko, které je 32. Slovensko je o deset příček za ním a teprve pak na 43. pozici je uvedené Česko.

Mezi aspekty, které se do výsledků projevily, patří například investice a aktivita v oblasti vědy a výzkumu, kultury, klimatu, zdraví nebo například světové bezpečnosti. To je právě jeden z bodů, který velmi silně ve srovnání penalizuje například USA. Pokud je země aktivní ve válečném konfliktu nebo prodává zbraně, nepřispívá podle Anholta ke stabilitě světa. Ostatně právě z pohledu mezinárodní bezpečnosti se daří Česku velmi bídně – je až na 121. místě.

Další informace o tomhle žebříčku najdete například v tomto článku The Economist.

A tady se můžete podívat na přednášku Simona Anholta na konferenci TED.

Kdo má rád žebříčky, tomu by neměl uniknout náš článek o nejlepších CEO na světě.