Byli jste už někdy v Kodani? Tohle město dokáže okouzlit snad každého. Příjemné prostředí, lidé na kole, dopravní zácpy leda na cyklostezkách a život odehrávající se přímo v ulicích. Tenhle atraktivní duch dánské metropole už nadchl kdekoho. Včetně lidí z amerického technologického gigantu Google. Jeho manažeři si dali za cíl, že v sídle společnosti v kalifornském Silicon Valley napodobí Kodaň. Aby vývojáři, kreativci, manažeři i všichni další, kteří pro Google v Kalifornii pracují, nemuseli zbytečně cestou do práce ztrácet čas v autech na zacpaných silnicích a místo toho si cestu zpříjemnili na kole.

Důležitý je přitom fakt, že Google chystá obrovské rozšíření svého areálu pro deset tisíc lidí, o kterém se mluví jako o Googleplexu. Nemá jít jen o místo pro práci, ale vlastně o jakýsi obrovský kampus, kde budou zaměstnanci firmy trávit většinu času. A právě tenhle Google komplex má být plný života – podobně jako ulice Kodaně. Součástí projektu tak je plán na vytvoření cyklistické infrastruktury, která má zvýšit kvalitu a pohodlí využívání kol v oblasti.

Není to ovšem tak, že by si lidé v Googlu sami řekli, jak mají nové stezky a dopravní vylepšení pro cyklisty vypadat. Na rozsáhlém projektu pracují s projektanty z Alta Planning a také s odborníky ze Silicon Valley Bicycle Coalition. „Cílem je vytvořit oblast, ve které bude moct každý jezdit na kole bezpečně a pohodlně, bez ohledu na to, jakou cestu zrovna podnikne,“ vysvětlují autoři projektu na Citylab. Podle jeho informací přitom tak dnes jezdí do centrály Googlu zhruba devět procent zaměstnanců. Nejbližším cílem je zvýšit jejich podíl na 20 procent.

Ostatně příklad Kodaně není nijak pomýlený. Ani v tomhle městě totiž ještě před třiceti lety většina lidí nepovažovala cesty do práce na kole za bezpečné a podobně jako v jiných metropolích byly i tady silniční zácpy na denním pořádku. Díky jasné strategii a projektu vedení města se to ale postupně změnilo a z dánské metropole se stalo i hlavní město cyklistů.

Vizi Googlu a jeho cyklistického projektu si můžete prohlédnout v této detailní studii.

V tomhle podrobném článku na Bloombergu se dočtete spoustu zajímavostí o chystaném Googleplexu.

A zde se dočtete, jak chce svou tvář změnit Londýn, který chystá obří investice do cyklostezek.

Nezahálejí ani další města – trend vytlačování aut z center velkoměst ja jasný, jak píšeme v tomhle článku.