Na první pohled by se při cestách po Česku mohlo zdát, že země je skladů a strohých výrobních hal již plná. Velká města jsou jimi takřka obklíčena a jsou už součástí krajiny. Ve skutečnosti je tu ale právě nyní velká poptávka po dalších průmyslových nemovitostech. Developeři mají žně a zakázek přibývá. Na jedné straně patří mezi zákazníky firmy, které zde již působí, nestačí jim ovšem kapacita jejich skladů nebo výrobních prostor, a proto hledají větší nemovitosti či žádají zvětšení stávajících hal. Na druhé straně jsou to pak ty společnosti, které do Česka nově vstupují nebo jež se rozhodly z českého území logisticky obluhovat trhy v západní Evropě. Developeři tak začínají poprvé od začátku finanční a posléze ekonomické krize stavět průmyslové nemovitosti i na spekulaci. „Trh je letos velmi silný. Připravujeme projekty, které budou jen z 50 procent pronajaté, zbytek bude stavěný na spekulaci,“ citují Lidové noviny ředitele společnosti Panattoni Pavla Sovičku. Týkat se to má hlavně okolí Prahy a Plzně a také západních Čech v blízkosti německých hranic.

Poptávka přitom podle developerů roste v mnoha oborech, nejen v silném automobilovém průmyslu; větší zájem je i v dalších oblastech, jako je třeba e-commerce. Silnému oživení nahrávají také rekordně nízké úrokové sazby a výhodné podmínky financování. „Poptávka je nyní už tak velká, že nové firmy, ale i ty stávající, které rostou, mají problém najít vůbec vhodné místo pro nové haly,“ uvádí se v článku.

Kromě spekulativní výstavby spočívá další velký trend ve stavbě skladů na míru, přesně podle specifických požadavků zákazníka. Jako ukázkový příklad se dá zmínit nově budované supermoderní distribuční centrum společnosti Mall.cz v Jirnech u Prahy, o němž jsme psali před nedávnem zde. Brzy se také chystá dokončení obřího distribučního centra amerického Amazonu v Dobrovízi u Prahy, o kterém se můžete dočíst víc například tady.

Další informace o silném trhu průmyslových nemovitostí najdete například v tomto článku.

A tady se můžete přesvědčit o tom, že sklady nemusejí být jen ošklivé krabice uprostřed polí. Podívejte se, jak hezké mohou být.