Švédsko není jen zemí nábytku Ikea, levného oblečení z H&M a Saabu či Volva. Tahle skandinávská země stojí za pozornost i kvůli celé řadě dalších věcí. Ať už je to jejich postoj k imigraci, silný sociální systém nebo třeba rovnocenné postavení žen ve společnosti. V minulých týdnech se pak Švédsko dostalo do světových médií další zajímavostí: na podzim se totiž v metropoli téhle země otevře první supermarket určený speciálně pro chudé.V levném supermarketu budou moct nakupovat všichni, kteří pobírají podporu. Jako první o tom informoval švédský web The Local. Přitom sortiment bude obdobný jako v ostatních běžných obchodech, nový supermarket totiž budou zásobovat zbožím, které se bude blížit datumu doporučené spotřeby nebo bude i krátce po něm, největší švédské řetězce Willys a Hemkoep. Jak se píše ve zprávě webu Citylab, Švédové věří, že se jim tak podaří dosáhnout dvou pozitivních efektů. Jednak pomůžou lidem v nouzi (jen za poslední rok se ve Stockholmu zdvojnásobil počet lidí bez domova) a zároveň vyřeší problém s plýtváním potravin. (Tomu jsme se věnovali u nás na blogu například v tomhle článku).

Charitativní organizace Stockholm Stadsmission, která stojí za vznikem nového obchodu, doufá, že se díky němu podaří snížit množství vyhozeného jedlého jídla o téměř 680 tisíc tun ročně. Koncept takzvancýh „sociálních supermarketů“ přitom není úplně nový a postupně se hlavně od začátku finanční krize v roce 2008 objevuje i v dalších evropských zemích jako například ve Velké Británii, Francii, Švýcarsku nebo Rumunsku.

Další zajímavé informace o sociálních supermarketech a o tom, jakou hrají a budou hrát roli pro budoucnost dodavatelských řetězců, se dočtete v tomto odborném článku rakouské vědkyně Christiny Holweg.

A v tomhle kritickém článku britského The Guardian se pro změnu můžete podívat na skeptický pohled na koncept obchodů pro chudé.

Plýtvání a potravinové bezpečnosti se věnuje i letošní Expo v Miláně, víc se o něm dočtete tady na blogu.

V Česku zatím sociální supermarkety nejsou, funguje tu ale Národní potravinová banka, o které najdete víc informací tady.