Kostičky z Lega zná každý. Jakmile máte děti, dřív nebo později se u vás doma určitě objeví. Na celém světě jsou miliardy barevných kostiček. Podle Tima Brookse, který má v Legu na starosti udržitelnost životního prostředí, existuje na světě 90krát víc kostiček Lega než lidí.
Navíc jde o konzumní záležitost, která jednoho dne chtě nechtě doslouží. Z kostek se vzápětí stávají hordy odpadu. Vyráběného z ropy a dosud jen těžko recyklovatelného. Ale to se dánskému obru hračkářského průmyslu Lego přestává líbit. Jeho kostičky tak mají být – bez ohledu na barvu – „zelenější“. Firma proto oznámila, že investuje zhruba 150 milionů dolarů do vývoje svých hraček i obalů, které budou pro životní prostřední nezávadné a jejichž výroba bude trvale udržitelná. Společnost proto nabírá stovku nových zaměstnanců, odborníků do nového Centra pro udržitelné materiály, kteří mají tuhle výzvu splnit.

Jak se připomíná v článku magazínu Good, Lego usiluje o nápravu své pověsti, například proto rozvázala (po kritice ze strany Greenpeace) dlouholetou spolupráci s firmou Shell. Přesto jejím hlavním byznysem a náplní činnosti zůstává výroba hraček a obalů z plastu. Už dřív se totiž ukázalo, že objevit podobný a materiál, který bude mít stejnou tvrdost, živostnost i barvy, a zároveň bude ekologický, není vůbec snadné. „Potřebuju objevit materál, který bude stejně dobrý i za 50 let, protože stavebnice se předávají z generace na generaci,“ cituje Good Allana Rasmussena z Lega.

Firma se už delší dobu snaží také snižovat množství odpadu, který vzniká při výrobě kostiček. A zároveň je známá jako prominentní zastánce a propagátor cirkulární ekonomiky, o níž jsme psali u nás na blogu tady nebo třeba tady. A v tomhle videu pak vysvětluje oběhové hospodářství přímo Lego.

Koho zajímá fenomén Lego, může se podívat na tuhle zajímavou přednášku jednoho podnikatele a zároveň velkého nadšence do Lega Hilllela Coopermana na webu TED.

A tady se můžete podívat na jeden starší článek o tom, jak se v Americe maloobchodní firmy snažily najít ekologickou alternativu v obalech z obilí.