Sucho je jedním z hlavních témat letošního léta. Dlouhotrvající nadprůměrné teploty vysušily zem nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy . Slabá úroda, vyprahlé studny, požáry a riziko záplav, pokud by náhle přišel vydatný déšť, který by vyprahlá země nedokázala vstřebat – horké letní týdny ukázaly, jak jsme zranitelní a závislí. Jen v Maďarsku škody na úrodě kukuřice kvůli suchu dosahují již 3,5 miliardy korun. Možná tak už můžeme lépe chápat, jak dramatická je situace v Kalifornii, kterou extrémní sucho trápí již několik let po sobě. (Tady jsme nedávno psali o tom, že kvůli suchu budou možná brzy steaky velmi luxusním zbožím.)

Funkční vynálezy a zlepšováky většinou nevznikají někde v pohodlí, ale z nouzu, kvůli nutnosti řešit nějaký problém. Podobně tomu je i v případě zajímavého kalifornského „zlepšováku“, který oblasti pomáhá chránit (stále menší) zásoby vody. O čem je řeč?

Kalifornské úřady chrání vodu v nádrži nedaleko Los Angeles před vysycháním unikátním způsobem: na vodní hladinu vypouštějí obrovská množství šedých plastových míčků o velikosti grapefruitu, které plavou na hladině. Když se člověk nyní podívá na zásobárnu vody, spatří šedou vlnitou plochu, jeden míček těsně vedle druhého.

Podívejte se, jak to vypadá:

/a>

Na první pohled docela bláznivá věc, která připomíná spíš happening než opatření na ochranu vody. Ve skutečnosti ale tohle nestandardní opatření znamená velké úspory: postavit skutečnou střechu nebo překrýt vodní hladinu (přeci jen, 70 hektarů je velká plocha) plachtou by bylo mnohem dražší než vysypání 20 tisíc „stínících míčků“. Celkové náklady na tohle řešení dosahují necelých 35 milionů dolarů – zmíněné alternativy by stály mnohonásobně víc, nejméně 250 milionů dolarů.

Zde najdete jednak krásné fotky, jednak další informace o netradiční metodě se „stínícími“ míčky.

A v tomhle článku zjistíte, kolik vody je potřeba na produkci různých potravin.

Tady se můžete podívat na zajímavý projekt v Česku Intersucho a mnoho map, jež problematiku sucha a jeho dopadů jasně znázorňují.