Příběhů o 3D tisku je celá řada. Už byl vytištěný dům, most, motorka nebo třeba oblečení. Je jasné, že tahle technologie není jen módní výstřelek, který za pár let pomine a všichni se vrátí k těžkým strojům. Místo toho aditivní výroba, která se dnes používá hlavně k finančně úspornější výrobě prototypů, bude prostupovat stále větší část světa a zřejmě výrazně změní to, jak jsme zvyklí, že funguje ekonomika i dodavatelské řetězce. Tenhle trend se samozřejmě může týkat i automobilového průmyslu. Ne, nemáme na mysli 3D tisk některých dílů a součástek. Technologií 3D tisku se dá vytvořit i celé pojízdné auto. Jedno takové už vzniklo.

Jmenuje se Blade a pochází z Kalifornie. A vypadá skvěle. Za jeho vznikem stojí firma Divergent Microfactories, která svůj nápad vyrobit 3D tiskem auto vysvětluje poměrně jednoduše. „Společnost velmi pokročila ve vnímání a přijetí čistějších a zelenějších aut. Skutečný problém je ale v tom, že zatímco taková auta dnes už existují, jejich výroba je všechno jen ne šetrná vůči životnímu prostředí,“ píše společnost na svých stránkách a přidává názornou grafiku o objemu emisí z produkce aut. Generální ředitel společnosti Kevin Czinger věří, že se mu podařilo ukázat, že se to dá dělat i jinak. Auta mohou být zelenější, lehčí, bezpečnější a vyráběná lokálně.

Vyvinuli jsme udržitelnou cestu kupředu pro automobilový průmysl. Věříme, že to povede k renesanci ve výrobě aut,“ uvádí k tomu Czinger. Navíc, kromě toho, že je Blade šetrný k životnímu prostředí, vypadá na první pohled hodně dravě a stylově. A přitom váží zhruba o 90 procent méně než podobná auta vyrobená tradičním způsobem. Nezůstane se ale jen u jednoho vozu, společnost Divergent Microfactories již má několik zakázek na další vozy a zároveň nabídla i prodej franšíz – tedy know-how a technologie 3D tisku pro zájemce, kteří chtějí Blade také vyrábět. Cenu atraktivního a zeleného auta však firma dosud nezveřejnila.

O aditivní výrobě a 3D tisku jsme nedávno mluvili i na naší Logio snídani, tady se můžete podívat na postřehy z tohoto zajímavého setkání.

Také jsme se zamýšleli, jak aditivní výroba změní logistiku a dodavatelské řetězce. Víc si o tom můžete přečíst v tomhle článku.

A pokud vás zajímají všechny novinky o 3D tisku ve světě, podívejte se na tenhle specializovaný web.