Pomalu končí hlavní sezona dovolených a s nimi spojených delších nebo kratších cest. Jak jste jeli na tu svou? Autem, nebo letadlem? Za pár let možná budeme mít v dopravních prostředcích o poznání větší výběr. Vývoj se nezastaví. Nejedná se ale jen o bláznivé vize létajících minikapslí pro jednotlivce. Objevují se i nové možnosti pohonů nebo změn v logistice. Pojďme se podívat na pár těch, z nichž by se během pár let mohla stát masová záležitost:

Železnice“ na silnici bez nehod

To je možná trochu nadsazené označení, ale když se podíváme na testování provozu kamionů na dálnicích, kde budou připojené k trolejím, o nic jiného v zásadě nejde. Druhou možností je automatické řízení nákladních aut – jakmile dojede vůz jiné auto před sebou, přepne do automatického systému, který bude hlídat a udržovat ideální rozestup i rychlost. Zbytečné kolony a nehody by tak mohly patřit minulosti.

Domácí diesel z řas

Domácí marmeládu nebo slivovici dělá kdekdo. Ale proč by se to nedalo zkusit i s palivem pro auto? Už dnes se biopalivo vyrábí i z řas. Zatím je potřeba velké plochy, aby se jich vyprodukovalo dostatek, v budoucnosti by ale mohly „plantáže z řas“ být i přímo v autech. No vážně! A věří tomu i Bill Gates, který před pár lety investoval pořádnou sumu – pár milionů dolarů – do start-upu, který pracuje na technologii výroby biopaliva z řas, jež by se dala běžně využívat.

Zaoceánské lodě křížené s plachetnicí

Zkoušeli jste někdy kiting? Když se do velkého draka neboli kitu opře ve správném úhlu svěží vítr, pěkně to zamává i se silným mužem. A co se teprve když se do opravdy velké plachty nad lodí opře silný mořský vítr! Moderní nákladní lodě by mohly uspořit velkou část paliva, kdyby se jejich pohon kombinoval právě s využitím větru. Že to není žádný úlet a jak přesně by to mohlo fungovat, se vysvětluje například na stránkách Sky Sails.

Zapomeňte na e-auta

Všichni dneska debatují, jestli mají auta na elektřinu skutečně šanci se masově prosadit. Jejich pořizovací náklady jsou pořád tak vysoké, že pohony na fosilní paliva s přehledem vedou. Jenže co když palivem budoucnosti nebude elektřina, ale vzduch? Ano, čtete správně. Indická automobilka Tata představila Airpod – maličké auto, které pohání stlačený vzduch. Na jedno „nafouknutí“ dokáže Airpod, který by se měl začít sériově vyrábět už letos, ujet až sto kilometrů.

Další zajímavosti z budoucnosti dopravy a logistiky najdete tady nebo v tomhle článku, případně i v téhle fotogalerii.

A tady se můžete podívat na další zajímavý nápad futuristické plachetnice budoucnosti.

Když mluvíme o budoucnosti dopravy, nesmíme zapomenout na superrychlé potrubí amerického miliardáře Elona Muska.

A jestli se vám už nechce nic číst, mrkněte na tohle video o dopravě budoucnosti.