Zrovna v Indii by tohle čekal málokdo. Obzvlášť ten, kdo tuto krásnou zemi někdy navštívil, ví, že ekologie a energetická hospodárnost tady není zrovna tématem číslo jedna. Mezinárodní letiště Kóčin v jihoindickém státě Kérala je tak o to zajímavějším příkladem, že věci se dají dělat i víc „zeleně“. Tohle letiště se totiž stalo prvním na světě, které pro svůj provoz využívá výhradně solární energii.

Jak informuje například web Mashable, obrovská solární elektrárna, která plně zásobuje letiště elektřinou, čítá na 46 tisíc solárních panelů, které zabírají plochu 18 hektarů.

A ještě impozantněji znějí čísla o tom, kolik se podaří díky využití slunce ušetřit emisí uhlíku. V průběhu 25 let by se tato úspora měla podle vyjádření představitelů letiště Kóčin vyšplhat až na 300 tisíc tun – to je množství, které odpovídá zhruba výsadbě tří milionů stromů nebo úspoře cesty dlouhé 750 mil. A to už zní opravdu impozantně.

Inspirace pro ostatní

V Kérale se ale tohle nestalo ze dne na den. Začátky využití solární energie na tomto letišti nastaly už před dvěma lety, tehdy na střechu kóčinského letiště (které je čtvrtým největším mezinárodním letištěm v Indii) nainstalovali první solární panely. Přesto je krok k úplnému přechodu k obnovitelným zdrojům i tady vnímaný jako revoluce v energetice.

Ostatně podmínky pro využití solární energie tu jsou více než dobré: slunce v této oblasti svítí déle než na většině ostatních míst planety, a dokonce i během období dešťů dosahuje sluneční svit nejméně pěti hodin denně.

Indické letiště tak je překvapivě prvním na světě, které se k takovému opatření odhodlalo. Další města však, alespoň z části (své energetické potřeby), tento směr také následují. Například mezinárodní letiště v americkém Denveru má už nyní čtyři solární elektrárny, které produkují přes 3,1 milionu kilowatů energie ročně. A i v Indii – Kalkatě – se objevují další podobné případy, kdy se letiště snaží být „zelenější“.

V tomhle videu se můžete podívat na reportáž z letiště v Kóčinu.

O dalším příkladu zajímavého letiště se dočtete v tomhle článku o Googlu a jeho plánech vlastního letiště, které má údajně fungovat efektivněji než všechna ostatní.