Americký internetový obr Amazon rozšíří své působení v Česku. Nejprve na začátku září zprovozní velké distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy, do kterého již najímá tisíce pracovníků. Odtud bude tento největší světový e-shop obsluhovat objednávky zákazníků ze západní Evropy. Vznik téhle haly, která zabírá plochu odpovídající zhruba 13 fotbalovým hřištím, provázely dlouhé spory a tahanice s obcí a tamními občanskými sdruženími. Nakonec se ale obě strany dohodly a podle slov Pavla Sovičky, který vede developerskou společnost Panatoni, vznikl v Dobrovízi nejmodernější sklad Amazonu.Tím však aktivity Amazonu v tuzemsku zdaleka nekončí. Společnost před nedávnem otevřela v pražských Dejvicích také vlastní kanceláře, ze kterých bude řídit IT služby a nábory nových zaměstnanců pro ostatní pobočky v Evropě. Práci má v kancelářích Amazonu, v nové budově The Blox, najít na 500 lidí.

Údajně se chystá i stavba dalšího skladu pro tuhle obří – a stále rychle rostoucí – společnost. Jak nedávno informovaly Hospodářské noviny, Amazon prý chce u Prahy, v Horních Počernicích, další sklad. Z něj by měl obsluhovat reklamace a vrácené zboží od zákazníků ze západní Evropy. Dosavadní sklad, který si firma pronajímá v Dobrovízi, totiž už svou kapacitou nestačí, a proto chce Amazon novou halu, o ploše 40 tisíc metrů čtverečních. V téhle „pobočce“ firmy by měly práci najít další tři tisíce lidí.

 Kontroverzní gigant

Ačkoli se zástupci firmy chlubí, že je o volná místa velký zájem, je otázkou, do jaké míry jde jen o marketingový tah. Ze zahraničí k nám totiž neustále proudí informace, které před zaměstnáním u téhle společnosti spíše varují. Poslední takový rozruch vyvolala zpráva New York Times o běžných a zároveň skandálních poměrech v amerických skladech Amazonu, kde je práce běžně spojená s šikanou a nelidskými podmínkami.

Přes tvrdé pracovní podmínky a obrovský tlak na výkon, nebo možná právě proto, je Amazon současným králem světového obchodu. Od většiny ostatních se liší jednoduše v tom, že jeho šéf Jeff Bezos se ani s takovou pozicí nespokojuje a hledá nové a inovativní nápady, jak obchod změnit. Jeho hlavní vize, do níž Amazon nyní velmi investuje, spočívá v doručování zásilek pomocí dronů.

Další zajímavé informace o Amazonu se dočtete u nás na blogu tady nebo třeba tady.

V e-commerce ale nejde zdaleka jen o Amazon, v Česku expandují a otevírají nové sklady i další. Například Mall.cz se stěhuje do nového komplexu v Jirnech u Prahy.

A za pozornost stojí také e-shop s potravinami Rohlík.cz, který před nedávnem začal působit v Praze, ale už i v Brně a chystá expanzi do dalších měst.

O on-line prodeji potravin a problémech, které s tím souvisejí, si můžete přečíst v tomhle článku.