Tomuhle se říká vzít dvě mouchy jednou ranou. V rumunské Kluži se tamní vedení městského úřadu rozhodlo k netradiční akci, jejímž cílem byly dvě inspirativní věci. Jednak chtěli úředníci přimět lidi, aby více využívali městskou hromadnou dopravu, jednak si dali za cíl povzbudit místní k větší náklonnosti k literatuře.

A taktika téhle iniciativy byla jednoduchá: kdokoli četl v autobuse nebo tramvaji MHD knihu, získal automaticky povolení jet zdarma. Jízda s knihou zdarma se týkala pak koholi – bez ohledu na to, jakou knížku si v MHD zrovna četl.

Za zajímým projektem „Travel by Book“ stojí místní propagátor a milovník literatury Victor Miron, který svůj nápad představil starostovi Cluj-Napocy Emilovi Bocovi už před rokem. A letos v létě na jeho realizaci (i díky tomu, že Kluž je hlavním městem evropské mládeže 2015) skutečně došlo.

„V Kluži je v současnosti doprava MHD pro studenty a seniory zdarma. A já si prostě myslím, že také čtenáři si takovou výhodu zaslouží, protože dávají ostatním dobrý příklad. Věřím, že lidé navnadí ostatní na čtení, pokud je ostatní uvidí, jak čtou,“ cituje Victora Mirona magazín Good.

Reakce na netradiční iniciativu byly okamžité a velmi pozitivní. K akci, která probíhala jeden týden v červnu, se připojily tisíce lidí. A jak uvedl Miron, během dnů, kdy akce probíhala, byl v každém autobuse v jakoukoli dobu alespoň jeden člověk, který četl nějakou knihu.

Takový úspěch samozřejmě Mirona povzbudil: nyní chce z ojedinělé akce vytvořit pravidelný event, který by se podle jeho plánu konal vždy při příležitosti knižního veletrhu. Navíc se zdá, že projekt Travel by Book zaujal i další města. Možná jej vyzkoušejí třeba v rumunském Alba Iulia, zájem prý mají i v moldavském Kišiněvě.

Pár zajímavých čísel a důvodů, proč je fajn používat veřejnou dopravu, se dočtete například tady.

A v tomhle článku magazínu Forbes se pro změnu dozvíte osm hlavních důvodů, proč lidé veřejnou dopravu vzdávají.

Kdo by rád věděl, kde je vůbec nejdražší veřejná doprava na světě, měl by kliknout na sem.