Mohli bychom říct, že jsme to říkali. Ale o to zase až tolik nejde. Řeč je o přesunu výroby tam, kde je i poptávka. Dosud je klasický model světového obchodu nastavený tak, že se vyrábí tam, kde je nejlevnější cena práce (tedy hlavně v Asii), a zboží se pak převáží přes celý svět hlavně tam, kde jsou nejvyšší příjmy (Západ). Na celém tomhle procesu od objednání, výroby přes převoz, skladování a distribuci až po prodej je postavená dnešní logistika. Jenže jak se zdá, budeme se muset připravit na to, že i systémy dodavatelských řetězců se mění. Nastupující trend je jasný: vyrábět co nejefektivněji co nejblíže u spotřeby.

Potvrzuje to i aktuální průzkum společnosti UPS Change in the (Supply) Chain, který letos proběhl již pátým rokem. V něm se ukázalo jasné sdělení: technologicky vyspělé firmy v Evropě předpokládají, že jejich odvětví bude silně růst. A to bude mít výrazný vliv na sítě dodavatelských řetězců. Ačkoli mezi dotazovanými high-tech firmami stále vede zmíněná tradiční strategie přesunu výroby do levných zemí, zajímavé procento společností potvrzuje nový, přesně opačný trend. Překvapivých 38 firem totiž v průzkumu uvedlo, že své výrobní závody přesouvají nebo plánují přesunout k místu poptávky. Nejde přitom o bláznivý krok. Tlak na růst mezd v Asii vytrvale stoupá a výrobní náklady při započtení dopravy a dalších vstupů se znatelně zvyšují. Přiblížit výrobu k poptávce tak v dnešním světě může znamenat možnost snížit náklady a zároveň zlepšit a zefektivnit služby pro zákazníky.

3D tisk brzy i pro sériovou výrobu

Velkou roli v tomhle novém trendu samozřejmě hraje 3D tisk (o jeho možnostech v logistice jsme psali například tady. V průzkumu UPS přitom dvě třetiny společností uvedly, že s ním již mají nějakou zkušenost. Ta se zatím týká zejména návrhu designu nových výrobků, přípravy inovací nebo výroby prototypů. „Jsme teprve na začátku. Potenciál pro využití 3D tisku je obrovský. Například v automobilovém průmyslu se dočkáme mnohem většího využití než dnes,“ uvedl jednatel největšího dodavatele řešení 3D tisku u nás, společnosti MCAE Systems, Daniel Adam. S tím, jak dál klesnou náklady na 3Dtiskovou výrobu, bude se tato technologie používat stále častěji i pro samotnou masovou výrobu. Ta ostatně v budoucnu nemusí být (právě díky možnostem této technologie) nutně tak masová jako nyní. Výrobky bude možné upravovat a inovovat mnohem levněji a série jednotlivých typů produktů budou moci být menší než dnes.

Konkrétní ukázku tohoto trendu nedávno představila německá společnost Adidas, když její šéf oznámil, že chystá výrobu obuvi přesunout přímo do svých obchodů. Víc o tomhle projektu se dočtete v tomhle článku.