Tak už to zase začalo. Jak říkají Bavoři, nešťastnější a nejkrásnější roční období. Kdepak, nemyslí tím podzim a nastupující chladné dny. Stačí se podívat do kalendáře: začal Oktoberfest! Na ten nejslavnější, který probíhá na Tereziánské louce v Mnichově, se během dvou týdnů jeho konání sjede několik milionů lidí; vloni jejich počet dosáhl neuvěřitelných šesti milionů. A kdo tam kdy byl, ten ví, že nikdo z oněch milionů hostů nebude mít ani chvíli hlad nebo žízeň. Pivo doslova teče proudem a obří tácy se prohýbají pod pečenými kuřaty a preclíky. Jenže jak vlastně během pár dnů nakrmit tak velké množství lidí na tak relativně malém prostoru zhruba 30 hektarů?

Jasně, i Oktoberfest je pořádná výzva pro logistiku a řízení zásob, přeci jen, místa není ve stanech nazbyt. Jednotlivé pivovary a jejich kuchaři se v tomto případě spoléhají spíš na svou letitou zkušenost než na speciální počítačové programy. Jen kuřat se během zhruba dvou týdnů mnichovského svátku sní přes půl milionu kusů, dále na padesát telat, přes sto kusů dospělého hovězího a ještě větší počet prasat a hus. Jak píše německý web Die Welt, přípravy na tuhle obří hostinu začínají už měsíc před jejím začátkem. V polovině srpna začnou kuchaři předvářet a připravovat vše, co se dá a co mohou snadno zamrazit. Na místě pak už stačí jenom připravené jídlo rozmrazit a ohřát. Jak se pyšní místní kuchaři, polotovary se tady nevedou. Zajištění piva mají na starosti jednotlivé místní pivovary, které si pronajímají vždy po jednom stanu. Kdo už někdy na mnichovském Oktoberfestu byl, ví, že pak – přestože stany jsou doslova plné lidí – vše běží jako po drátkách a jeden číšník za druhým odnáší tácy plné jídla a mázů piva.

Věda je ale i samotná příprava a stavba celého areálu. Obřích stanů, do nichž se vejdou tisíce lidí, je zde několik. A postavit jeden takový trvá několik týdnů a stojí to podle deníku Welt zhruba milion eur. Rok co rok se tu betonují podlahy, pokládají kilometry kabelů a o pár týdnů později se zase všechno odstraňuje. Očividně se to ale vyplácí, celkový obrat, který je na Oktoberfest navázaný, o hodně přesahuje miliardu eur. A to je slušný byznys. Právem se tak o Oktoberfestu mluví jako o jedné z nejtěžších logistických výzev v oblasti eventů.

Další informace o tomhle skvělém ročním období najdete například zde.

A kdo se na Oktoberfest neodvažuje, ale rád by se podíval, jak to tam vypadá, může zkusit fotogalerie na tomhle odkazu.