Zelená doprava, to je v poslední době téma hlavně u automobilů. Vývoj ale pokračuje i jinde a velmi zajímavá zpráva z této oblasti se nedávno objevila v Nizozemsku. Během pouhých tří let by tam měly vlaky začít jezdit „nazeleno“. A do roku 2025 by ekologický pohon měl táhnout kupředu všechny vlaky v zemi. Jednoduše jde o to, že budou poháněny výhradně energií z obnovitelných zdrojů. Nutno ovšem podotknout, že to v téhle přímořské zemi, proslavené větrníky, není úplná novinka.

Za projektem stojí několik partnerů: jednak to jsou samozřejmě Nizozemské železnice, dále společnosti Veolia Arriva či Connexxion a na druhé straně energetická firma Eneco. Informoval o tom web Interesting Engeneering.

Podle šéfa Eneca Michela Kerkhofa bude tento projekt znamenat revoluci ve využívání a přijetí zelené energie nejen v sektoru železniční dopravy, ale i v dalších oblastech. „Unikátní na téhle smlouvě a partnerství je skutečnost, že celý sektor enormně sníží svou stopu CO2 a zároveň dává příklad ostatním, kteří jej budou následovat,“ uvedl Kerkhof s tím, že doprava je zodpovědná za pětinu emisí CO2 v Nizozemsku. „Pokud chceme dál cestovat, je důležité, abychom to dělali bez ničení životního prostředí. Tahle smlouva umožní lidem v zemi, aby klimatický dopad jejich cest byl klimaticky neutrální, bez ohledu na to, jak daleko pojedou,“ dodal Kerkhof.

Zelená energie, kterou dodá Eneco, bude pocházet výhradně z větrných elektráren. Těch je sice v Nizozemsku spousta, ale domácí výroba větrné energie přesto nezvládne veškerou spotřebu na pohon všech vlaků v zemi pokrýt. Domácí produkce zelené elektřiny pokryje jen polovinu této spotřeby, druhou polovinu Eneco zajistí z větrných farem v Belgii a Skandinávii.

Více informací o zajímavém nizozemském projektu najdete v tomto článku.

A pod tímto odkazem objevíte na našem blogu další „zelené“ projekty z celého světa, které stojí za pozornost.