Miliardářů, kterým je náš svět příliš malý, přibývá. Podívat se dál do vesmíru a zároveň na tom udělat pěkný byznys, to je téma, které vrtá hlavou stále více lidem. Nejvíc známý je v tomto ohledu extravagantní miliardář Richard Branson a jeho Virgin Galactic. Nyní ho ale chce následovat další podnikatel, jemuž už alespoň e-commercový svět leží téměř u nohou. Ano, řeč je o zakladateli amerického e-shopového gigantu Amazon Jeffu Bezosovi. Jak nedávno oznámil, během příštích pěti let investuje 200 milionů dolarů do Launch Complex 36 – jedné bývalé raketové základny americké Air Force.

Bezosův podnik vesmírných letů Blue Origin má na téhle základně vyvíjet a testovat rakety, se kterými by se měli lidé podívat do vesmíru. „Nebudeme odtud rakety jen vystřelovat do vesmíru, budeme je zde i stavět,“ komentoval své plány na Floridě Bezos. Ten se tak se svým podnikem Blue Origin, který zaměstná přes 300 lidí, postavil po bok dalším výstředním podnikatelům, které to na takzvané Space Coast láká.

Vášeň a byznys

Už dnes tu působí společnost SpaceX Elona Muska nebo United Launch Alliance, což je společný podnik Boeingu a Lockheed Martin. Podle informací v New York Times tuhle oblast okolo mysu Canaveral zasáhlo rozhodnutí NASA o zastavení programu Space Shuttle před čtyřmi lety. Bezos tak má nyní dobré šance získat pro svůj projekt zkušené inženýry, kteří dřív vyvíjeli vesmírné rakety pro NASA. Na druhé straně, podle informací v amerických médiích přilákaly Bezose do tohoto regionu i milionové daňové úlevy a přímá finanční podpora z floridských veřejných rozpočtů.

Zároveň ovšem zatím není úplně jasné, jaké konkrétní plány Bezos s Blue Origins má. Rakety, které mají jeho inženýři vyvinout, mají být dostatečně velké, aby se mohly dostat do vesmíru a také se opět vrátit, a také mají být používány opakovaně. A mají v nich cestovat lidé. „Je to má osobní vášeň,“ uvedl Bezos. To je taky v zásadě všechno, co zatím prozradil. Jasné tudíž je, že tak chce vytvořit přímou konkurenci Muskovi, který také touží po tom, aby se jeho vesmírné rakety mohly používat opakovaně.

Pod tímto odkazem  najdete fotogalerii miliardářů, kteří se chtějí prosadit nejen na zemi, ale i ve vesmíru.

Tady se můžete podívat na další informace o projektu SpaceX Elona Muska.

A v tomhle článku se dočtete, jak se daří vesmírnému projektu Richarda Bransona.