Auta neodmyslitelně patří k našim životům. Sebevětší zastánce hromadné dopravy občas musí uznat, že i auto má své kouzlo. Už je to přes 130 let, co Karl Benz vynalezl a zprovoznil první automobil. A za tuhle pořádnou řádku let se nezměnily jen motory, kapoty a vůbec technické i designové vlastnosti aut. Ruku v ruce s tím jde i něco tak zásadního, jako je bezpečnost. Ostatně rychlost a celkový provoz na silnicích se pořádně mění i poslední desítky let.Fenoménu bezpečnosti při jízdě se nedávno věnoval magazín Good. Auta jsou pořád chytřejší, dokáží samy, bez naší pomoci, zvládat stále víc funkcí a některá už vlastně ani nepotřebují řidiče (legislativa ale ano, a tak má bezpilotní řízení aut ještě pár let před sebou). „Jenže znamená to automaticky i to, že je pro nás tenhle typ přepravy také bezpečnější?“ ptá se Katie Wudel z Good.is .

Stačí se podívat na skla v autech. Možná to pro nás zní dnes nepředstavitelně, ale ještě před sto lety řidiči něco jako bezpečnostní sklo neznali. To samozřejmě vedlo k obrovskému množství i vážných zranění. Změna přišla až po roce 1930, kdy automobilky začaly do svých vozů bezpečnostní skla montovat. Podívejte se zde.

Podobný příklad pak řidiči znají doslova „na dotyk“. Jasně, jedná se o bezpečnostní pásy. První patent na ně byl sice v USA vydán ještě v 19. století, ale běžně se začaly do aut instalovat až na konci 50. let 20. století. Během dalších zhruba čtyř desítek let zachránily jen v USA, aspoň podle této infografiky, téměř 150 tisíc životů.

Vybavení aut má zaručit čím dál vyšší bezpečnost cestujících. Jisté ale je, že důvodem číslo jedna, který za nehodami stojí, je člověk. Jeho vinou dochází k 90 procentům veškerých nehod na silnicích. Je pak na místě se ptát, jestli by dalším krokem ke zvýšení automobilové bezpečnosti nemohlo být třeba to, že se „odstraní“ onen hlavní viník nehod?

Tady se ještě podívejte na jedno pěkné video o evoluci bezpečné jízdy.

A nakonec: Všichni víme, že psaní zpráv na mobilu během řízení je nebezpečné, tak proč to všichni děláme? – Tady se můžete podívat na odpověď. Mimochodem, věděli jste, že psaní sms na mobilu při řízení způsobuje šestkrát víc nehod než řízení v opilosti?

Další zajímavosti ze světa dopravy, logistiky a všeho kolem, co nás baví, najdete tady.