O automatizaci se mluví hodně. Málokdy se ale její dopady domýšlejí o krok nebo dva dál. Přitom budou víc než zásadní. Počítače dokážou dělat stále víc práce, kterou dnes zastávají ještě naprosto přirozeně lidé. Navíc nejde o nějaké vize daleké budoucnosti.

Jak píše magazín Good, během pouhých dvaceti let „ukradnou“ počítače práci 45 procentům Američanů. V evropských zemích je tahle prognóza ještě o něco temnější. Zatímco v Německu nebo třeba Česku je nástupem počítačů ohroženo okolo 50 procent míst (v průmyslu), v takovém Bulharsku jde až o dvě třetiny pozic. To nejsou čísla nějakých pomýlených levicových prognostiků, ale uznávaných ekonomů.

Stačí si vzít samořídicí auta. Perfektní věc, dokonalá ukázka toho, co věda a technika dokáže, chtělo by se říct. Odhady mluví o tom, že jich za pár let jen v USA bude jezdit na deset milionů. Taxikáři, řidiči spedičních firem, sanitek nebo jednoduše šoféři nebudou potřeba. I nedávné testování kamionu, který dokáže na dálnici jet bez lidské pomoci, vyvolalo obavy, že řidiči mají své dny za volantem sečteny.

Riziko i pro bílé límečky

Jsou ale i desítky dalších pracovních pozic, kde možná není nástup počítačů na první pohled tak patrný, to ale neznamená, že by se nekonal. Velkou budoucnost má digitalizace a automatizace například v oblasti finančnictví nebo účetnictví, očekávají ekonomové z Oxfordu Carl Benedikt Frey a Thor Berger ve své studii. Už dnes umí speciální programy samy vytvářet krátké novinové zprávy například o sportovních výsledcích nebo z obchodování na akciových trzích. Je jen otázkou času, kdy převezmou veškerou práci novinářů. Automatizované systémy se ale zavádějí stále víc i ve zdravotnictví, kde můžou pomoct třeba s plánováním ošetření pacientů nebo usnadní práci lékařům díky propojení dat od jednotlivých specialistů.

A samozřejmě v logistice je tenhle trend též velmi patrný . Stačí se podívat na stále propracovaněji automatizované sklady, softwary pro zajištění plynulého toku objednávek, skladových zásob i doručování zboží a podobně. Nová doba robotů nebo nová generace strojů však nemusí znamenat jen ohrožení, riziko a budoucnost bez práce. Existuje řada uznávaných odborníků, kteří tuhle dramatickou změnu fungování nejen ekonomiky, ale i společnosti jako takové považují za přínos. Jediný háček je v tom, chytit se tohoto trendu včas a stát u jeho rozvoje.

Sledujte náš blog, kde v jednom z příštích článků přineseme informace o tom, co si o nové době robotů myslí někteří odborníci na tohle téma.

Mezitím se můžete podívat na tuhle zajímavou infografiku a zjistit, jestli je i vaše profese ohrožená počítači. 

Nebo tady a třeba i tady se můžete dočíst, že roboti už mění i tak tradiční odvětví, jako je zemědělství.