Určitě jste už slyšeli o Desertecu, německém projektu obrovské solární elektrárny na Sahaře, která by z velké části zásobovala Evropu elektřinou. Tenhle ambiciózní plán ale (prozatím) zkrachoval. Tak prostý nápad jako postavit solární elektrárnu tam, kde je slunce nejvíc, tedy v africké poušti, nebyl tak úplně bezproblémový. Myšlenka to ovšem nebyla špatná. A v Maroku se ji nyní snaží zrealizovat po vlastní ose.U tamního města Ouarzazate, jemuž se přezdívá brána k poušti, se tento měsíc spustí provoz nové obrovské sluneční elektrárny. Společně s vodní a větrnou elektřinou má do pěti let pokrýt téměř polovinu marocké spotřeby energie. A samozřejmě nechybějí ani smělé plány do budoucna: elektrárna by totiž měla být tak velká, že se z ní má jednou zásobovat i Evropa. Jak píše deník Guardian, projekt je klíčem v marocké ambici přeměnit poušť v globální solární supermoc. To ale předbíháme.

Nejprve začne v listopadu fungovat první část elektrárny, které se říká Noor 1 (čítá na půl milionu speciálních panelů). V roce 2017 by pak měly být hotové další fáze, Noor 2 a 3. Tím se komplex stane největší koncentrovanou solární elektrárnou na světě (uzásobí elektřinou na milion domácností). Celková plocha bude podobně velká jako ta, již zabírá marocké hlavní město Rabat. Unikátní přitom není jen velikost, ale i použitá technologie nové elektrárny. Systém speciálních zrcadel je totiž sice dražší než dnes již klasické solární panely, má ale jednu velkou výhodu: dokáže vyrábět elektřinu plynule i po západu slunce. Zároveň se tyto speciální zrcadlové panely umějí automaticky natáčet jako květiny směrem ke slunci, takže jsou efektivnější než běžné systémy.

„Nejsme producentem ropy. Dovážíme 94 procent naší potřeby energie ve fosilních palivech ze zahraničí – a to má velké dopady na náš státní rozpočet,“ uvedla marocká ministryně pro životní prostředí Hakima El Haiteová. Podle ní bude mít v 21. století využívání solární energie na tento region stejný dopad, jako měla produkce ropy ve století minulém. V rozhovoru pro Guardian dodala, že se podle ní jedná o vůbec nejdůležitější solární elektrárnu na světě. Do pouhých pěti let má sluneční záření obstarávat necelou třetinu spotřeby elektřiny v zemi.

O dalších technických detailech a zajímavých specifikách tohoto projektu se dočtete například v tomto článku.

Pod tímhle odkazem na CNN se můžete podívat na parádní fotky a zjistit, jak obří marocký projekt vypadá.

A pokud vás zajímají projekty, jak zajistit dostatek přírodních zdrojů i energie, podívejte se na tenhle pěkný web.

Nakonec se v tomhle článku dozvíte, jak v Indii jedno celé letiště pohání výhradně solární energie.