Dlouho se zdálo, že tenhle dvojboj jen tak něco nenaruší. Nyní ale přichází změna a do letitého souboje mezi americkým Boeingem a evropským Airbusem vstupuje nový hráč. Jak by se dalo čekat, nové dopravní letadlo je z Číny. Tamní státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) na začátku listopadu představila první velký dopravní letoun vlastní výroby.Nové letadlo, které nese jméno C919 a vyrábí se v Šanghaji, čeká nyní pozemní testování a v příštím roce první zkušební let. O tři roky později by se již mělo běžně využívat. C919 je konstruován až pro 174 pasažérů s doletem přes 5,5 tisíce kilometrů, a nejvíc tak má konkurovat Airbusu A320 a Boeingu 737.

Pro Airbus i Boeing to znamená velké ohrožení, protože právě v Číně v posledních letech velmi rostla poptávka po nových letadlech. Pokud o tuto část trhu americký a evropský výrobce přijdou, bude to pro ně logicky znamenat velký zásah do hospodaření. Už nyní má údajně COMAC na své nové letadlo přes 500 zakázek, mezi zákazníky patří dle očekávání zejména čínské aerolinky.

O třetinu levnější než Boeing i Airbus

Hlavním cílem výrobců nového letadla je skutečně právě to, aby Čína nebyla závislá na zahraničí a aby čínské aerolinky nemusely nakupovat letouny u Evropanů a Američanů v době, kdy je tato země dostatečně silná na výrobu vlastního velkého letadla. Ceníková cena C919 je zhruba 50 milionů dolarů, což je podle Daily Mail o 30 procent méně než v případě konkurence od Boeingu i Airbusu. Jen během příštích dvaceti let by podle odhadů Boeingu měla poptávka po dopravních letounech na čínském trhu přesáhnout 5,5 tisíce letadel (v celkové hodnotě až 780 miliard dolarů).

To, že jde o velice významnou a symbolickou událost, dokládá i skutečnost, že slavnostního představení nového čínského letadla, jež se vyvíjelo od roku 2008, se zúčastnily přibližně čtyři tisíce předních politiků a prominentních hostů.

COMAC již dříve vyvinul i menší letadlo pro 90 cestujících na kratší lety ARJ, oproti původním plánům se však letoun ještě pořád testuje.

Tady se můžete podívat na videoreportáž CNN z čínského závodu COMAC a výroby letadla C919.

Číňané sice brzy zamíchají kartami na trhu s velkými dopravními letadly, tady se ale můžete dozvědět i to, jak Airbus „zbrojí“ proti Boeingu.

Pod tímto odkazem se můžete podívat na fotografie nového čínského letadla a najdete zde i další informace o tomto letounu.

Jak by mohla vypadat budoucnost létání podle inženýrů z Airbusu, se dozvíte v tomhle článku.