Nedají se přehlédnout a přitom jim většinou moc pozornosti nevěnujeme. Stožáry vedení vysokého napětí křižují krajinou a zajišťují fungování současné ekonomiky a společenosti tak, jak jsme zvyklí. Navíc představují zásadní součást „logistiky elektřiny“ – bez efektivního rozšiřování a distribuce elektřiny by nakonec nefungovalo téměř nic. Vysoké a mohutné stožáry přesto moc přátel nemají – jsou tak masivní, že podle kritiků až příliš hyzdí vzhled krajiny a narušují její přirozený ráz. Stačí ale jen inovativní přístup a z obyčejných obřích železných stožárů může být i sympatické a umělecké zpestření.

Dokazuje to nezvyklý projekt designerského dua Choi+Shine Architects, který nazvali Land of Giants a jednoduše řečeno ve svých návrzích ukazují, že vedení vysokého napětí nemusí plnit jen svou funkci, ale také může fungovat jako netradiční a působivé doplnění krajiny. Jejich návrhy stožárů mají podobu lidských postav, které stojí rozkročené v krajině a v rukou drží dráty vysokého napětí.

Nejedná se ovšem jen o náčrty do šuplíků nebo na výstavy designérských kousků, které nemají nic společénho s realitou. Tenhle projekt totiž vznikl na základě nabídky islandské společnosti Landsnet, která má na starosti zajišťování rozvodů elektřiny v zemi. Právě Island je přitom obecně známý pro své úzké propojení s přírodou, což byl také důvod pro tuto nezvyklou spolupráci mezi designem a vedením elektřiny.

Požadavek Landsnetu na propojení funkce a designu  s přírodou se objevil přes osmi lety. Jak píše web Gooz, od té doby designérské duo zpracovalo řadu návrhů. Po letech práce se nyní zdá, že se blíží finální podoba nezvyklých stožárů: první z nich by se měly postavit už v roce 2017. „Projekt Land of Giants je jedinečným příkladem, který ukazuje potenciál pro monumentální krásu v tom, co většina lidí jinak nepovažuje za nic jiného než průmyslové nepříjemnosti,“ píše se na webu Good.

Tady se můžete podívat na návrhy dua Choi+Shine Architects.

V tomhle článku  zjistíte, jak vypadají nové stožáry vysokého anpětí ve Velké Británii. Sice nejsou tak krásné jako ty z projektu na Islandu, ale i tak jejich moderní design stojí za pozornost. V tomhle odkazu k nim najdete další informace.

A tady se můžete podívat na ostatní návrhy moderních stožárů, které ve Velké Británii nakonec v soutěži neuspěly.

Titulní foto článku použito z odkazu http://choishine.com/Projects/giants.html