Na jedné straně je silný ekonomický růst a bující průmysl, doprava a obchod. Na té druhé nejvyšší stupeň varování kvůli smogu. Tak vypadá současná situace v Číně, kde se v posledních dnech vyšplhala smogová situace na takovou úroveň, že tamní úřady musely teprve podruhé v historii vyhlásit nejvyšší – červený – stupeň varování .Nejhorší situace je na severu a východě země a především pak v hlavním městě miliardové země, v Pekingu. Situace se navíc razantně zhoršila v poslední době: zatímco do prosince 2015 úřady „červený stupeň“ varování nikdy nevydaly, během prosince se tak historicky poprvé stalo a o pár dnů později přišlo další varování. 

Smogu už je ve městě tolik, že je velmi nebezpečné se vůbec pohybovat venku. Měření hlásila až 300 mikrogramů jemného prachu na kubický metr vzduchu, což překračuje dvanáctkrát hodnotu, která podle Světové zdravotnické organizace ohrožuje lidské životy. Některé školy zůstaly zavřené, některé závody, které obzvlášť znečišťují ovzduší, musely přestat pracovat a neuvěřitelných 2,5 milionu aut nesmělo vjet na silnice.

Největší zdroj tak zásadního znečištění spočívá ve využívání a spalování uhlí. Problémem jsou zejména staré průmyslové závody, které produkují velmi vysoké emise. I přes snahy, které se v poslední době objevují, totiž investovat stále víc peněz do obnovitelných zdrojů energie, zůstává původ většiny energie je stále ve fosilních palivech.

Čistý vzduch přes půl planety

Jak ukazují poslední červená varování, situace se nedaří zlepšit a smogu je víc než kdy dřív (nebo to čínské úřady nyní alespoň oficiálně přiznávají). To vede až k bizarním řešením: v Číně se začal prodávat čerstvý vzduch z Kanady. V plechovkách ho tam dodává kanadský start-up Vitality Air; jedna plechovka se třemi litry vzduchu (odpovídá podle výrobce zhruba 80 nádechům) se prodává za 20 kanadských dolarů. A poptávka po čistém vzduchu z kanadských hor je prý velká.

Nemusí jít ale jen o vzduch z plechovky. Jak se píše v tomhle článku, je možné, že rekordní hodnoty smogu by mohly ve výsledku urychlit nástup elektroaut v Číně.

Tady se můžete podívat na to, jakým způsobem upozorňuje na velký problém se znečištěním ovzduší čínský umělec Liu Bolin a jak nechává „mizet lidi“.

V tomhle článku najdete další informace o tom, jak se dováží čistý vzduch do Číny.

A tady se můžete podívat na to, jak světoví lídři hledali v Paříži cestu, jak omezit znečišťování planety i globální oteplování.