Automatizace, roboti a propojení celého řetězce informačními systémy alias průmysl 4.0, jak už se říká i u nás, není jen otázkou výroby samotné. Velké příležitosti nabízí moderní technologie a inovativní pohled na jejich využití taktéž v další klíčové složce dodavatelského řetězce – ve skladování. Automatizace sice není zatím ideální pro všechny sklady, ve většině případů ovšem její alespoň částečná forma smysl dává.

Automatizace sice vyžaduje investice a čas pro zavedení nového systému, výsledná úspora času a také místa skladování však vede k celkovým finančním úsporám a zvýšení efektivity.

Ve skutečně velkém rozjela nedávno automatizovaný sklad společnost DB Schenker v  Arlandastadu nedaleko Stockholmu. Digitalizovaný skladovací systém připravila pro zákazníka z řady e-commerce, konkrétně pro největšího skandinávského internetového obchodníka s hračkami a dětským zbožím Lekmer.com.

“Automatizace skladů se vyplatí u větších skladů s velkým průtokem a standardizovaným layoutem a obalovým fondem.”

Automaticky tu probíhají přípravy objednávek, výměny a vrácení zboží i jeho vyzvedávání a expedice. Základem řešení v tomto logistickém centru jsou samojezdící robotické vozíky, které se pohybují mezi policemi a vybírají z nich potřebné zboží. To pak převezou k zaměstnancům skladu, kteří je zabalí a připraví pro expedici. Na 65 robotů a 1550 mobilních regálů umožňují non-stop zpracovávat na 35 tisíc různých položek ve skladu. Denně se tak v tomto skladu dá připravit na 40 tisíc objednávek. A díky modulární konstrukci je možné kapacitu skladu v případě potřeby – především během předvánoční sezony – ještě zvýšit.

DB Schenker vyvinul tento systém spolu se švýcarskou společností Swisslog. Podle člena představenstva Schenkeru se jedná o světově největší objekt s automatizací CarryPick: sklad zabírá plochu deset tisíc metrů čtverečních, z toho šest tisíc metrů čtverečních je určeno výhradně pro roboty. Produktivitu dokáže tenhle systém automatizace zvýšit o 60 procent a zároveň ušetří okolo 20 procent potřebné plochy.

Tady se můžete podívat na video z tohoto nového skladu:

O významu obalového fondu jsme psali v našem posledním blogovém příspěvku.