Oblast supply chain managementu je dnes již neodmyslitelně spjata s používáním nejmodernějších technologií. A to nejen na strategické úrovni softwareových řešení řízení zásob, výroby, logistiky či slevových akcí, jako to dělá Logio.

Nejmodernější technologie se stávají nedílnou součástí práce lidí na všech úrovních a ve všech částech dodavatelských řetězců. My jsme se aktuálně zaměřili na trend tzv. weareables technologií a jejich využití zejména v rámci výroby a skladovací logistiky.

 

Skladová virtuální realita

Před nedávnem jsme byli svědky toho, jak si náš klient CZC.cz vytvořil 3D vizualizaci nového skladu v herním editoru. Vskutku netradiční postup pro získání živé představy o finálním návrhu skladu.

 

Ačkoli Google Glasses ještě příliš nepřekonaly fázi zajímavého prototypu, logistika již připravuje způsoby, jak tuto technologii adaptovat. Firma SAP kupříkladu vyvinula software pro tyto speciální brýle pomocí kterého bude řízen proces přípravy objednávek ve skladech.

Skladník jednoduše pomocí brýlí přijme první ze seznamu objednávek a software v brýlích mu naplánuje ideální trasu pickingu zboží do objednávky respektující pravidla ABC analýzy layoutu skladu. Tím dojde ke snížení tzv. „houbaření“ (oborový slang pro nesystematický pohyb mezi lokacemi). Technologie zároveň skladníka při přípravě objednávky upozorňuje na specifika konkrétního výrobku (např. křehký nebo těžký produkt).

 

Více o technologii ve videu níže:

 

 

Chytré rukavice naskenují zboží nebo pohlídají výrobní postup

 Podobnou technologickou „vychytávkou“ pro průmyslové využití je produkt nazvaný  ProGlove. Jedná se o pracovní rukavice s připojitelným Intel procesorem, který komunikuje se skladovým cloud úložištěm. Pomocí těchto rukavic je možné scanovat zboží do objednávky buď pomocí přídavného laserového scanu, nebo pomocí technologie RFID.

Technologie najde současně široké uplatnění i v sofistikované výrobě jako je např. obor automotive. Díky kombinaci RFID a pohybového čipu jsou rukavice schopné hlídat nejen použití správného pracovního nástroje, ale zároveň i celý pracovní postup skládající se ze specifických pohybů.

Ve videu opět uvidíte kompletní možnosti využití této technologie:

 

Praktickému využití nejnovějších wearable technologií brání několik věcí. Ta zásadní je, že jsou často nepřenositelné (z důvodů rozměrů a hygieny). Neméně podstatným problémem je vysoká vstupní investice do propojení těchto zařízení s existujícími informačními systémy. I proto se tzv. wearables v praxi prosazují jen pozvolna a většina firem stále sází na použití levnějších technologií jako jsou ruční scannery.

honza lička

 

 

Jan Lička, Logio konzultant