Dokážete se “vcítit” do mozku automaticky řízeného vozidla? Ukazuje se, že nastavení bezpečnostních pravidel pro vozidla bez řidiče je v praxi o dost složitější, než se může zdát.

O vývoji umělé inteligence pro využití v automatizované dopravě jsme zde již několikrát psali:

http://blog.logio.cz/2015/10/27/jak-na-bezpecna-auta-mozna-pomuze-odstraneni-ridice/

http://blog.logio.cz/2015/12/31/bez-autopilota-na-silnici-nelez-google-posili-svuj-autobyznys/

Nyní se objevil projekt, který vám umožní podívat se na krizové scénáře očima stroje. Na Massetchusettském institutu technologie byla vyvinuta aplikace jménem Moral Machine.

V této aplikaci reální uživatelé rozhodují, jak by se zachovali v krizových dopravních situacích. Respektive rozhodují o tom, jaké je dle jejich přesvědčení za dané situace „optimální“ řešení situace, kdy musí nevyhnutelně dojít k nehodě.

Snímek obrazovky 2016-08-04 v 14.02.34

Nutno podotknout, že data takto získaná mohou stejně dobře jako pro vývoj automatizovaných vozidel posloužit i pro poměrně hlubokou sociologickou sondu. Vyzkoušejte si sami vybírat ze scénářů na internetové stránce. Aplikace získá informace nejen informace o vašich hodnotových soudech týkajících se např. rovnosti pohlaví, vztahu mezi mládím a stářím nebo o tom, jakou hodnotu pro vás hraje zvířecí život se srovnání s lidským.

V neposlední řadě je velmi zajímavá dimenze automatizovaného vozidla z hlediska roviny spravedlnosti. Má vozidlo na přechodu přejet tři „kriminálníky“, kteří jdou na zelenou, nebo má odsoudit k smrti vás, jakožto jediného pasažéra vozidla z důvodu menších ztrát na životech? Nebo v jiném případě vozidlo nabourá s kriminálníky za volantem na místo toho, aby na přechodu přejelo kočku?

Na webové stránce Moral Machine můžete dokonce vytvářet vlastní scénáře.

Rozvoj umělé inteligence a její adaptace na proměnlivé lidské standardy není snadná záležitost. Své o tom ví i Marek Rosa – zakladatel společnosti GoodAi, který loni přednášel na naší konferenci ÚL15 o vývoji umělé inteligence, která se dokáže učit podobně jako lidský mozek.

Na Markovu prezentaci o tom, zda se umělý mozek dokáže učit stejně jako jeho lidská předloha, se můžete podívat zde.

Rok vývoje v tomto odvětví není dlouhá doba, nicméně GoodAi ušla od naší poslední konference dlouhou cestu, jak můžete vidět ve videu shrnující výsledky společnosti za rok 2015.