Co je to Blockchain?

Technologie Blockchain je dnes už relativně dobře známá. Takže stačí jen shrnout základní principy. V podstatě jde o distribuovanou databázi, která vám umožňuje přesně evidovat účetní operace tzv. transakce. Ty se pak sdružují do tzv. bloků. Zpětně jsou dohledatelné, tj. vždy se ví, kdo provedl transakci, kdo obdržel odměnu apod. Například zde je záznam o zaslání 35 000 Kč na veřejnou adresu, ze které se poté tato částka rozdělila mezi náhodně vybrané lidi. Šlo o pokutu, kterou dostala umělecká skupina Ztohoven za známou kauzu s prezidentskou standartou.
Celý systém je díky této dohledatelnosti transparentní. Jde v podstatě o elektronickou formu účetní knihy.

Klíčové je to, že blockchain běží distribuovaně. Kopii databáze tak u sebe mohou mít všichni účastníci. Tudíž nemůže existovat situace, kdy jeden ze subjektů má absolutní kontrolu. A navíc je systém tím pádem méně náchylný na výpadek jednoho nebo více počítačů/severů/subjektů.
Nové bloky v blockchainu vznikají procesem těžení. Jde o matematicky extrémně složitou úlohu, která zaručuje celkovou bezpečnost systému. Proces těžení obstarávají tzv. těžaři, kteří disponují obrovským výpočetním výkonem. Jsou extrémně důležitým hráčem v této technologii, a proto za to dostávají dobře zaplaceno. Za každý blok, který využijete platíte tzv. transaction fee, které jde do kapsy těžařovi, který daný blok vytěžil. Více o procesu těžení například zde.

 

Na technologii Blockchain dnes beží například Bitcoin, nejznámější kryptoměna.

 

Blockchain může být budoucností Supply chainu

Současné pojetí dodavatelských řetězců přestává jednotlivým hráčům a zejména pak finálním spotřebitelům vyhovovat. Dnešní doba nahrává do karet řešením, která jsou v základu transparentní. Zákazník potřebuje znát co nejvíce informací o produktu, který kupuje. Představte si zákazníka vašeho produktu, který si online zkontroluje odkud pochází suroviny, kdo jsou dodavatelé nebo že nikdo z účastníků v dodavatelském řetězci nemá problémy s plněním ekologických limitů apod. Není to tak dávno, kdy se provalila ohromná kauza v Holandsku, kdy dvě firmy dodaly do Evropy 50 000 tun hovězího, které ale ve skutečnosti obsahovaly koňské maso.

Představte si, že můžete sledovat své dodavatele prakticky online. A předejít tak výše zmíněným případům  anebo dalším jako byl výskyt E.coli ve velkém řetězci mexických restaurací.

Blockchain je ideální řešení pro tak složité a komplexní uskupení jakým je dodavatelský řetězec. Průměrný dodavatelský řetězec má vyšší stovky až tisíce subjektů, mezi kterými denně protéká ohromné množství produktů a desítky až stovky tisíc informací. Filip Doušek ze Stories uvádí, že do průměrné firmy přiteče 360 tisíc nových informací za den.

Blockchain automaticky uvolní peníze pokud dojde k předání zboží nebo naopak převede peníze zpět pokud je dodávka zboží vadná apod. Každá z transakcí je dohledatelná a transparentní.

Firmy, které chtějí mít větší kontrolu nad svým dodavatelským řetězcem dnes často používají technologii EDI, neboli elektronickou výměnu dat. Je to krok správným směrem, kde mezi dodavateli a zákazníky existuje protokol, který má stejný význam a každý chápe jednotlivé operace. Ale v porovnání s Blockchainem jde o poměrně zastaralou technologii, která je postavená na centralizovaném modelu. Navíc musí mít každý zapojený subjekt vlastní řešení, které EDI podporuje.

Takže proč je Blockchain ideální řešení pro řízení dodavatelských řetězců (Supply Chains)? Protože je:

Poslední, co stojí za zmínku je možnost, že si můžete provozovat tzv. privátní blockchain, který bude nastavený například pouze pro váš dodavatelský řetězec. Můžete si zavést svoji vlastní měnu a dohodnout se s bankou na kurzu, za který si vaši dodavatelé mohou směňovat tuto měnu do českých korun anebo dalších měn.

Blockchain a velcí hráči

Jako každá nová technologie, ale stále čeká na to až ho adoptují velcí hráči, kteří ostatním ukáží praktické příklady, nastaví správné očekávání a umožní zbytku trhu aby byl díky této technologii produktivní.

Jaké jsou tedy příklady firem, které již adoptovali Blockchain?

Za zmínku určitě stojí Microsoft, který představil nový produkt postavený na technologii Ethereum. Jedním kliknutím si tak nastavíte soukromý blockchain, který poběží na jejich cloudové technologii Azure. Zde je kompletní procesní popis, detailní vysvětlení, obrázky a schémata.

Dalším hezkým příkladem je Hyperledger, pod kterým je zapsána cela řada velkých jmen včetně bank a dalších institucí. Jde o open source řešení postavené na blockchainu hostované Linux Foundation.

Největší světová těžařská společnost BHP Billiton používá blockchain postavený na Ethereu ke sledování analýz minerálů u svých externích dodavatelů.

Maersk implementuje blockchain pro sledování kontejnerů. Jejich cílem je mít do konce roku 2017 10 milionů kontejnerů sledovaných technologií blockchain.

Velká věc se nedávno stala v Japonsku, které oficiálně akceptuje bitcoin jako jednu z platebních možností.

Zajímavé odkazy týkající se Blockchainu

Pokud vás technologie Blockchainu zaujala tak rozhodně doporučuji pročíst hezky roztříděný seznam zajímavých odkazů o Ethereu.

Nebo se nechte inspirovat českou uměleckou skupinou Ztohoven a jejich projektem decentralizace moci.

Anebo se podívejte na pár zajímavých startupů:

Nebo přijďte k nám do Logia a můžeme prodiskutovat jaké by byly výhody nasazení této technologie u vás ve firmě.

 

Tomáš Formánek, CEO Logio

 

Autorem článku je CEO Logio Tomáš Formánek, jehož koníčkem je mimo jiné boj proti nesmyslným slevám.