Podnikatelé zapojení do projektu Můžeš podnikat už šestý školní rok přednášejí na středních a vyšších odborných školách po celé republice. Cílem seminářů je inspirovat studenty k podnikavosti a podpořit je na jejich cestě k samostatnosti a nezávislosti.

„Do seminářů se zapojují podnikatelé, kteří jsou úspěšní, féroví a svým příběhem dokážou studenty inspirovat. Každý seminář vedou dva podnikatelé vybraní tak, aby přinášeli rozdílné pohledy a příběhy,“ popisuje manažerka projektu Tereza Podhorská.

 

Od roku 2012 má projekt na kontě 400 seminářů, na kterých oslovil přes 22 tisíc studentů. Kromě seminářů jsou součástí projektu také letní kempy. Studenti můžou využít konzultace s podnikateli nebo exkurze do jednotlivých firem. V současné době je do projektu zapojených 150 lidí z různých společností.

 

„Podařilo se nám inspirovat celou řadu studentů, kteří začali sami podnikat a rozvíjejí vlastní firmy,“ říká Tereza Podhorská.

 

V čem je přínos projektu Můžeš podnikat:

  • Každý chce, aby se jeho děti realizovaly a žily své sny – projekt Můžeš podnikat je k tomu motivuje.
  • Cílem je, aby se děti ve škole nenudily a rozvíjely se – praktické semináře jsou živé, spontánní, upřímné a studenti dávají skvělé zpětné vazby („nejlepší přednáška mého života“, „otevřeli jste mi oči“, „konečně jsem ve škole nespal“, „furt máme na škole nějaké přednášky, ale toto je první, která mne zaujala“).
  • Program Můžeš podnikat je neformální vzdělávání zážitkovou formou, které bude časem běžné ve všech předmětech a typech škol.
  • Každý chce pracovat v práci, která ho baví a kde se rozvíjí. Když se to nepodařilo rodičům, tak si alespoň přejí, aby se to podařilo jejich dětem.
  • Studenti často „nevěří“, že by opravdu bylo možné dělat to, co člověka baví. Jsou stále svázáni školou, známkovacími systémy, srovnáváním, neustálými testy a hodnocením.
  • Podnikatelé jsou lidé, kteří mění svět. Jsou to dobrodruzi, pionýři v pravém slova smyslu. Mají velké sny a touhy a ty realizují.
  • Každý chce být užitečný – podnikatelé předávají své zkušenosti a jsou prospěšní společnosti – pomáhají mladým lidem najít jejich vlastní životní cestu a podporují je v tom. Mají možnost otvírat studentům oči a přispívat ke změně společnosti.

 

Na letošní rok je naplánováno přes sto seminářů na školách po celé republice. Jejich přehled najdete na webu muzespodnikat.cz/seminare.

 

Jedním z patronů projektu Můžeš podnikat je i partner Logia Tomáš Formánek: “Na Můžeš podnikat mě baví mít možnost pozitivně ovlivnit stovky/tisíce lidí, kterým ukazujeme, že si mohou plnit své vlastní sny právě pomocí podnikání. To samozřejmě není úplně pro každého. Jak se říká – jdi za svým snem, nebo si tě najme někdo na to, abys mu pomohl dosáhnout ten jeho.”