Innovative Blockchain Hackathon

Je to adrenalinová záležitost. Je to hra a je to také naprosto vzrušující výzva pro technické nadšence, kteří chtějí přetvářet budoucnost. Představte si, že máte jen 24 hodin, svůj nažhavený mozek a k rukám nadupanou technologii od IBM. Za jediný den pak musíte vytvořit co nejinovativnější blockchainový produkt, který obstojí před zkušenými mentory. Když se to povede, čeká na tvůrce možnost svůj nápad skutečně uvést do praxe. A taky 100 000 korun.

Na padesát soutěžících Innovative Blockchain Hackathonu čekala v polovině února vlastně jediná výzva: Dokažte, že blockchain není jen kryptoměna. Studenti, vývojáři i hackeři se v pražském co-workingovém centru snažili vymyslet projekt, který se opírá o technologii blockchain a dokáže ji využít ve prospěch současného světa. Jinými slovy, použijte blockchain tak, aby lidé pocítili jeho skutečný přínos. Taková distribuovaná databáze (neboli blockchain) se totiž umí sama ochránit jak před zásahem zvenčí, tak ze samotných uzlů peer-to-peer sítě.

Na jednotlivých týmech ležel nelehký úkol vytvořit pro tuto technologii něco nesporně užitečného ve čtyřech kategoriích – Fintech, E-government, Transportation & Logistics a Space Technology. Soutěžící měli kromě “strojů”  k dispozici i “lidské pomocníky”. Logio bylo hlavním partnerem akce a jeho vizionářský guru Tomáš Formánek se stal jedním z mentorů v kategorii Transportation & Logistics. „Právě přítomnost mentorů byla pro týmy klíčová. Seznámili jsme je s právními překážkami, které by mohly jejich projekty zhatit. Taky jsme jim ukázali možnosti, které blockchain v současné době poskytuje,“ říká Formánek.

Podělit se o slunce

Vítězný tým PowerChains zaujal porotu energetickou burzou pro majitele nemovitostí se solárními panely. Ta jim umožňuje prodávat přebytečnou elektřinu dalším domácnostem nebo firmám. Projekt získal odměnu 100 tisíc korun a CzechInvest, společnost IBM a další partneři mu navíc pomohou s dalším rozvojem a případným obchodním využitím.

Rozhovor s programátorem Martinem Roučkem

Minulý měsíc proběhl Innovative Blockchain Hackathon, kde bylo Logio jako hlavní partner a ty jsi byl jeden z mentorů pomáhající soutěžícím – jaký je tvůj názor na celou akci? Jsi rád, že se podobná setkání konají?

Je to relativně nová oblast, která se určitě do budoucna bude ještě hodně vyvíjet. Je dobré, že lidé z různých oborů si jméno “Logio” už spojí právě s těmi nejmodernějšími technologiemi a jsme na takovéto akce zváni jako odborníci v oboru.

Za mě jako člověka, který pracuje s technologiemi dennodenně, a to už několik let, je určitě skvělé, že se takovéto akce konají. Nejen že se sejde spousta nadšenců a společně vytvoří něco přínosného, ale i z pohledu networkingu jsou tyto akce k nezaplacení. A to jak z pohledu lidí s určitou praxí, tak především pro start-upy a nováčky. Když jste šikovný programátor, je dost dobře možné, že si vás na takovéto akci vyhlédne zajímavá společnost, a vy si tak rozšiřujete své možnosti.

Když se budeme bavit už konkrétněji, jaké projekty tě na letošním ročníku nejvíce zaujaly?

Jeden z účastníků měl skvělý nápad – ve zkratce šlo o přeprodej elektřiny. Neměl ale žádný vlastní tým, a tak “parťáky” sháněl až na samotném hackathonu. To se mu podařilo a téma celkově velmi dobře uchopili. Nakonec z toho byl tým vítězný.
To je právě ta krásná možnost, kterou hackathon nabízí – stačí dobrý nápad a chuť do práce, zbytek se dodělá na místě.

Nicméně zaujala mně i samotná náplň projektu – v dnešní době a obzvlášť v naší zemi, kde máme pár hlavních dodavatelů elektřiny, je určitě namístě se zamyslet nad decentralizací těchto toků. Spousta lidí je již energeticky soběstačná nebo jsou minimálně producenty určitého množství energie, kterou mohou na trhu nabídnout dále. Zjednodušeně nakupovat energii, když je levná, a prodávat, když cena vzroste, kde samozřejmě právě blockchain zajistí, aby všichni viděli stejný účet, respektive stejné transakce.

I přes nějaké ty drobné nedostatky myslím představili více méně fungující business model, který si rozhodně dovedu v praxi představit.

Na blockchain hackathonu jsi byl jako odborník, který má za sebou už určitou historii a praxi. Jaký máš názor na “nastupující” programátorskou generaci, viděl jsi tam potenciál?

Týmy nebyly poskládány z úplných nováčků, bylo to dost namixované, a tak jsem naopak narazil na spoustu již zkušených programátorů a lidí z businessu. Nicméně programování určitě není nějaký zkomírající obor, naopak i hodně mladí lidé jsou schopni provádět v dnešní době dost složité operace. Za ten den (noc), který měli účastníci k dispozici, už se dalo stihnout i něco napsat. Samozřejmě někdo byl nadanější a někdo méně.
Důležité je, že se myslím jak účastníci, tak mentoři dobře bavili a hodně toho získali – osobně i profesně.

Martin Rouček, programátor Logio

Nápad přitom přinesl účastník, který zpočátku neměl vlastní tým a „parťáky“ sháněl až na místě. „To se mu podařilo a téma celkově velmi dobře uchopili. Nakonec z toho byl tým vítězný. To je právě ta krásná možnost, kterou Hackathon nabízí – stačí dobrý nápad a chuť do práce, zbytek se dodělá na místě,“ popisuje programátor Logia Martin Rouček. 

A jak využít blockchain v logistice? Více se o technologii blockchain, o jejích výhodách nebo o velkých firmách, které ji využívají, dočtete v článku zde.